نخستین وبسایت تربیت بدنی وعلوم ورزشی

آسیب شناسی ورزشی

بدون تردید در هنگام ورزش،مخصوصا ورزش حرفه ای ،ممکن است آسیب ها و صدماتی به ورزشکار وارد شود که با پیشگیری و اقدامات لازم می توان از آن آسیب دیدگی جلوگیری کرد و یا با درمان های اولیه ،از وخیم شدن آسیب جلوگیری کرد تا ورزشکار هرچه سریعتر به حالت اولیه خود بازگردد و تمرینات را از سر بگیرد.                                                                                          

آسیب شناسی ورزش ،شامل تمامی این موارد اعم از پیشگیری و کنترل و شناسایی آسیب ها و راه های درمان و بهبودی سریعتر آنها میباشد.

 آسیب شناسی در همه ی رشته های ورزشی کاربرد دارد و بیشتر بر اقدامات اولیه در هنگام آسیب دیدگی تمرکز دارد که باید توجه داشت در هنگام بروز صدمات شدیدتر باید به یک دکتر و یا فیزیوتراپ مراجعه کرد.

به هر ترتیب آسیب های شدید خیلی کمتر از آسیب های رایج و شایع اتفاق می افتد که البته با شناخت کامل بر آسیب شناسی و راه های پیشگیری حتی می توان از بروز صدمات شدید نیز جلوگیری کرد.

در این بخش آسیب ها در تمامی نقاط بدن از بالا تا پایین مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرد و راه های تشخیص و درمان نیز درج گردیده امید است این مطالب برای شما ورزشکاران و ورزش دوستان مفید و موثر واقع شود.

در بررسی و شناخت آسیب ها ، آنها را به دو دسته تقسیم می کنیم:

 

آسیبهای ورزشی حاد(Acute)

 

مثل پیچ خوردگی ها,دررفتگی ها,کبودی ها,خراشیدگی ها, کشیدگی عضلات , رباطها , شکستگی ها , آسیب مغزی , کمر درد حاد , زانو درد حاد و سر درد معمولاً به دنبال ضربه و تروما رخ می دهند.شایعترین آسیب و صدمه ورزشی حاد را کبودی ها و خراشیدگی ها تشکیل می دهند.آسیب و درد مچ پا را شایع ترین آسیبهای ورزشی اسکلتی عضلانی محسوب می کنند و شایع ترین آسیب مچ پا هم پیچ خوردگی مچ پا می باشد که سبب درد پا می شود. 

 

علائم و نشانه های آسیبهای ورزشی حاد عبارتند از:

 

1-درد شدید و ناگهانی

 

2-تورم

 

3-عدم توانایی در تحمل وزن بدن روی اندام تحتانی

 

4-حساسیت در لمس ناحیه

 

5-عدم توانایی در حرکت مفصل در تمام دامنه حرکتی آن

 

6-ضعف شدید اندام

 

7-در رفتگی یا شکستگی قابل مشاهده

آسیبهای ورزشی مزمن(choronic)

 

معمولاً‌ ناشی از فعالیت بیش از حد و اعمال نیرو بر روی یک بخش خاص از بدن در هنگام ورزش رخ می دهد.

 

علایم و  نشانه های آسیبهای ورزشی مزمن عبارتند از :

 

1-دردی که با انجام حرکات ورزشی تشدید و با استراحت بهبود می یابد.

 

2-درد از نوع گنگ و مبهم است.

 

3-تورم

 

Back to top
ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو