نخستین وبسایت تربیت بدنی وعلوم ورزشی

شکستگی و دررفتگی

شکستگی و دررفتگی              Fracture & Dislocation         

اغلب شکستگی های استخوان بعلت افتادن، سرٌخوردن ،پرت شدن ویاتصادف با وسایل نقلیه ایجاد می شود.شکستگی به هرعلتی که باشد در افراد مسن خطرناک است .حال آنکه در سنین پایین مرگ در اثر شکستگی کمتر اتفاق می افتد وسریعتر نیزبهبود می یابد.
تعریف شکستگی:به هر گونه شكاف يا ترك در استخوان ، شكستگي گويند.
انواع شکستگی:
1-      شکستگی ساده(بسته): در این نوع شکستگی ارتباطی بین استخوان شکسته ومحیط خارجی وجود ندارد.(پوست سالم است)
2-   شکستگی باز: در این نوع شکستگی ، بین استخوان شکسته ومحیط بیرون ارتباط وجود دارد یعنی علاوه برشکستگی استخوان پوست نیز زخم می شود (در بعضی از موارد یک یا دوسر استخوان شکسته پوست وعضلات راسوراخ کرده وبیرون می آید)
3-   شکستگی چند گانه :در این نوع شکستگی علاوه بر شکستگی استخوان گاهی آسیب های داخلی نیز به مغز،عروق بزرگ،اعصاب ، ریه، کبد ویا مفاصل وارد می شود( این شکستگی می تواند باز یا بسته باشد )
علائم شکستگی: درد، ورم، کبودی ، حساسیت موضعی، محدویت حرکتی ، تغییر شکل عضوشکسته وبعضاً شوک 
اقدامات لازم در شکستگی ها:
کنترل راههای تنفسی : در شکستگی های صورت وجمجمه وشکستگی های فک تحتانی بعلت استفراغ ، خونریزی ویا به عقب افتادن زبان گاهی مجاری تنفسی بسته می شود که لازم است راه تنفسی بیمار از طریق خارج کردن دندان مصنوعی، ترشخات ، لخته های خون وغیره باز شود. همچنین برای تنفس بهتر سر را کمی به عقب برگردانیم (البته در هنگام استفراغ سررا بایستی به یک طرف برگرداند)ودر صورتی که مصدوم نفس نمی کشد تنفس مصنوعی را برای او شروع کنیم.
کنترل ضربان قلب: نبض بیماررا کنترل می کنیم ودر صورتیکه مصدوم نبض نداشت، ماساژ قلبی را هماهنگ با تنفس مصنوعی برای وی شروع می کنیم.
بی حرکت کردن عضو شکسته: بی حرکت کردن وآتل بندی عضوی که شکستگی دارد با استفاده از وسایل موجودانحام می شود   ( برای آتل بندی می توان از تخته ،عصا، مقوا، چترو...استفاده نمود وبرای بی حرکت کردن عضو شکسته می توان آنرا به بدن فرد مصدوم بست).البته بایستی از هرگونه دستکاری عضوشکسته ویا حرکت دادن آن پرهیز نمود.
كنترل خونريزي : درشکستگی بسته اگر خونریزی وجود داشته باشد می توان با قرادادن کیف یخ روی ناحیه صدمه دیده تاحدی خونریزی را کنترل نمود.اما درشکستگی های باز بایستی موارد ذیل رعایت گردد:
الف) اگر انتهاي شكسته استخوان از زخم بيرون نزده باشد لبه هاي زخم را به يكديگر فشار دهيد تا خونريزي متوقف شود. سپس يك تكه دستمال يا گاز استريل را روي زخم گذاشته و يك تكه پنبه را روي آن قرار دهيد و دور آن را باند پيچي نماييد.
·  اگردر شكستگي بازاستخوان بیرون باشد، در كناراستخوان به لبه هاي زخم فشار وارد نماييد تا خونريزي متوقف شودو پس از آن با ملايمت يك تكه گاز استريل يا دستمال تميزرا روي استخوان بيرون زده قرار دهيد سپس بالاو پايين محل زخم را بدون آنكه بر استخوان بيرون زده فشار بيايد با پانسمان جداگانه محكم  ببنديد.
 اگرخونريزي با اقدام فوق كنترل نگردد با گارو(معمولا طناب يا پارچه) بالاي زخم را طوري ببنديد كه خونريزي قطع شود. مدت زمان لازم براي توقف خونريزي15-10 دقيقه بوده وبعد ازآن براي خونرساني به عضو صدمه ديده  گارو را براي5-3 دقيقه باز كرده وپس ازآن دوباره گارو را  ببنديد.
نكته 1: زخم شكستگيهاي باز را خودتان تميز نكنيد چون تماس با زخم احتمال عفونت را افزايش ميدهد.
نكته 2: اگر انتهاي استخوان شكسته بيرون زده است مراقب باشيد كه به آن دست نزنيد ونيز هرگز سعي نكنيد آن را به داخل فشار بدهيد چون  استخوان بيرون زده آلوده است و ممكن است عفونت را با خود به داخل ببرد تنها يك يا چند تكه گاز استريل روي آن قرار دهيد.
در شكستيگيهاي باز پس از كنترل خونريزي وپانسمان زخم، بايد عضو شكسته را بي حركت نمود ودر شكستگيهاي بسته اقدام اوليه ، بيحركت كردن عضو است
گرم نگهداشتن مصدوم: مصدوم را بوسیله پتو وامثال آن گرم نگهدارید.
کنترل شوک: برای کنترل شوک در مصدومانی که دچار شکستگی شده اند مسکن به وی تزریق می کنیم ودر صورت بروز شوک، درمان آن اولویت دارد(علائم شوک: نبض سریع ونخی شکل، فشارخون پایین، رنگ پریدگی، پوست سرد ومرطوب وبی قراری)
انتقال مصدوم با دقت ومواظبت لازم به بیمارستان.

به خارج شدن سر استخوان از حفره مفصلی , در رفتگی گویند. دررفتگی زمانی روی می دهد که یک مفصل بیش ازحد طبیعی حرکتی خود به حرکت واداشته شود.
▪ علائم و نشانه ها
۱) تغییر شکل مفصل
۲) درد شدید در سطح مفصل که با تغییر وضعیت بدتر می شود.
۳) تورم اطراف مفصل
۴) تغییر رنگ اطراف مفصل
۵) ناتوانی در حرکت دادن تاحیه صدمه دیده
۶) اختلاف ظاهری در مقایسه با مفصل سالم
۷) حساسیت موضع به لمس یا فشار (تندرنس)
▪ اقدامات و کمکهای اولیه
۱) نبض, حس و قابلیت پر شدن مویرگی را در اندام صدمه دیده بررسی کنید.
۲) قسمت آسیب دیده را با طرف مقابل قسمت آسیب ندیده مقایسه نمائید.
۳) توصیه می شود که در رفتگی را نیز مانند شکستگی با استفاده از آتل ثابت نمائید.
۴) در صورت وجود شکستگی, عضو را آتل بندی کنید.
۵) مفا صل را حرکت ندهیدزیراممکن است آسیب عروق خونی و اعصاب روی دهد.
۶) مفصل در رفته را جا نیندازید.
۷) در صورت بروز شوک, آن را درمان کنید.
۸) مصدوم را به مرکز درمانی انتقال دهید.
 

Back to top
ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو