نخستین وبسایت تربیت بدنی وعلوم ورزشی

آیا رشته تربیت بدنی تحت نظارت وزرات بهداشت و درمان می رود؟

 اخیرا خبری دست به دست می چرخد مبنی بر انتقال رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی به رشته های وزرات بهداشت و درمان، اما این خبر تا چه میزان صحت دارد و آیا این به نفع دانشجویان تربیت بدنی است یا به ضرر آنها؟ لطفا در نظر سنجی مشارکت فرمایید.وزارت بهداشت و درمان

قبل اینکه پاسخ دهیم این خبر تا چه حد صحت دارد و اینکه آیا به نفع دانشجویان تربیت بدنی و علوم ورزشی است یا نه توجه شما را به متن اصلی خبر جلب می نماییم :

وزارت بهداشت حجیم تر شد!!!مهندسی بهداشت به وزارت علوم منتقل میشود!!!

شرکت در نظر سنجی

 کلیه رشته‌های مرتبط با سلامت به وزارت بهداشت منتقل شدند.

رشته هایی نظیر روانشناسی بالینی، روانشناسی سلامت، روانشناسی خانواده، علوم ورزشی، ورزش درمانی، خدمات سلامت، دارویاری، تغذیه ورزش، مراقبت از زنان، مشاوره ژنتیک، ماساژ درمانی، بهداشت روان، مراقب طبی سالمندی و مشاوره ورزشی از جمله رشته هایی است که به وزارت بهداشت منتقل شد.
برنامه درسی رشته های منتقل شده از وزارت علوم به وزارت بهداشت تغییر نخواهد کرد و کاری که در حوزه آموزش این رشته ها انجام خواهد گرفت این است که برنامه های درسی رشته های منتقل شده تغییر نخواهند کرد، بلکه مورد بازبینی قرار می‌گیرند. درواقع آنچه که برای وزارت بهداشت مهم است بخش کارورزی و کارآموزی دانشجویان این رشته ها است که فیلد مناسب را در بیمارستان های آموزشی برای آن ها فراهم می‌کنیم.

هنوز آمارقطعی از تعداد دانشجویان رشته های منتقل شده به وزارت بهداشت در اختیار نیست اما قطعا هزاران نفر در این رشته ها تحصیل می کنند.

دانشجویانی که در این رشته ها فارغ التحصیل شده و دانشجویانی که در حال تحصیل هستند بر اساس همان روال قبلی به تحصیل خود ادامه خواهند داد و این قانون تنها شامل وروردی های جدید این رشته ها خواهد شد.
محل ارائه دروس دانشجویان رشته های منتقل شده به وزارت بهداشت هنوز مشخص نیست اما به احتمال زیاد این دانشجویان می توانند در همان دانشگاه محل تحصیل خود ادامه دهند به شرطی که فیلد و امکانات آموزشی لازم در اختیار آن ها قرار بگیرد، چرا که وزارت بهداشت استانداردها و شاخصه‌های مربوط به خود را دارد تا بر اساس آن دانشگاه‌هایی که رشته های مذکور را ارائه می دهند، مورد نظارت قرار گیرند تا اگر کمبودی نیز در این زمینه وجود داشته باشد آن را برطرف خواهد کرد.
دانشگاه های جامع علمی کاربردی نیز می توانند رشته های منتقل شده به وزارت بهداشت را ارائه دهند به شرطی که از وزارت بهداشت مجوز راه اندازی این رشته ها را دریافت کنند.

اجرایی کردن انتقال رشته های مرتبط با سلامت از وزارت علوم به وزارت بهداشت به دلیل برگزاری کنکور و پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف که سال جاری در وزارت بهداشت صورت گرفت برای سال تحصیلی جدید امکان پذیر نیست، اما این تصمیم تا سال 96 به طور قطع اجرایی خواهد شد و دانشگاه هایی هم که دنبال مجوز برای راه اندازی این رشته ها هستند باید درخواست خود را برای سال آینده به وزارت بهداشت ارائه دهند.

بر اساس تصمیمی که گرفته شد برخی رشته ها نظیر معماری بیمارستانی، مهندسی پزشکی، مهندسی بهداشت و... که تاکنون در دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت بهداشت ارائه می شدند اما امکانات آموزشی آن در وزارت علوم بهتر فراهم است به وزارت علوم انتقال می یابند.
آنچه که در این تصمیم مهم است، این است که کسانی که تا کنون تحصیل کرده‌اند و حتی در حال تحصیل هستند، دچار مشکل نخواهند شد. هدف مهم ارتقای سطح آموزش افرادی است که در آینده می خواهند در حیطه سلامت جامعه ارائه خدمت کنند./ایسنا

لینک خبر : منبع

شرکت در نظر سنجی

صحت خبر 

این خبر با تایید قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت و درمان رنگ و بوی واقعیت به خود گرفت و بنظر می رسد برخی از گرایش های تربیت بدنی و علوم ورزشی که مرتبط با سلامت هستند از این پس تحت نظر وزارت بهداشت و درمان خواهند بود اما باید توجه کرد که این تصمیم چنانچه بخواهد عملیاتی گردد از سال 1396 اجرایی خواهد شد.

کدام حالت به نفع دانشجویان رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی است؟

دانشجویان رشته علوم ورزشی همواره از این مسئله رنج می بردند که علیرغم دانش لازم و با وجود اینکه آنها در خط مقدم مبارزه با فقر حرکتی و پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری ها هستند، هیچ اختیاری برای بکار گیری دانش خود در جامعه ندارند. در اکثر کشور های دنیا رشته های مرتبط با سلامت یا تحت نظر ارگان مرتبط با سلامت هستند و یا برای صدور مجوز فعالیت آنها اقدامات و تدابیری اندیشیده شده است. این تصمیم که باید زودتر از این ها گرفته می شد، کاملا به نفع دانشجویان تربیت بدنی و علوم ورزشی است و در این شرایط اسفناک بیکاری و فارغ التحصیلان زیاد دانشجویان این رشته می تواند به پیشبرد اهداف و سیاست های کلان دولت کمک شایانی کند و با توجه به نقش ویژه حرکت و ورزش علمی و اصولی در پیشگیری انواع بیماری ها می تواند به داشتن جامعه ای سالم و پویا یاری رساند. با این حال باید توجه داشت فقط رشته های مرتبط با سلامت تحت نظر وزارت بهداشت قرار خواهند گرفت و رشته هایی نظیر مدیریت ورزشی، بازاریابی ورزشی، آنالیز و غیره را شامل نخواهد بود.

واضح است که تغذیه صحیح و سالم و اصولی به همراه ورزش و فعالیت مستمر نقش بسزایی در پیشگیری از انواع بیماری ها نظیر دیابت، سرطان، فشار خون و غیره داره و این مهم جزو اصلی ترین برنامه ها و سیاست های دولت های جهان است.

شرکت در نظر سنجی

Back to top
ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو