نخستین وبسایت تربیت بدنی وعلوم ورزشی

مکمل Whey albumin

 پروتئین وی به مجموعه ای از پروتئینهایی گلبولوار یا دانه ای گفته میشود که میتوان آنها را از تجزیه آب پنیر یا وی یک محصول جانبی تولید پنیر که از شیر گاو گرفته میشود به دست آورد.

این پروتئین معمولا ترکیبی از بتا لاکتوگلوبولین (beta lactoglobulin) (حدود ۶۵%)، آلفا لاکتا آلبومین (alpha lactalbumin) (حدود ۲۵%) و سرم آلبومین (serum albumin) (حدود ۸%) است.

پروتئین وی،در میان تمام انواع پروتئین شناخته شده از بالاترین ارزش غذایی برخوردار است....

● آلبومین (Albumin)

آلبومین به تمام انواع پروتئین محلول در آب گفته میشود که در محلولهای کنسانتره نمکی نیز تا حد زیادی قابل حل بوده و در مقابل حرارت دچار انعقاد میشود. نمونه بارز این پروتئین، سفیده تخم مرغ است که هنگام پخته شدن کاملا بسته و حالت لخته شده پیدا میکند.

● مکمل غذایی وی آلبومین (Whey albumin)

به این ترتیب مکملهای غذایی وی آلبومین پروتئینهای پر کیفیت طبیعی بوده و منابعی غنی از آمینو اسیدهای مهمی هستند که بدن در طول روز به آنها نیاز دارد. استفاده از وی آلبومین برای افرادی در هر سن، انتخاب مناسبی است زیرا حفظ عضلات نیازمند دریافت روزانه پروتئین است و هنگامی که بدن در شرایط عضله سازی – مانند ورزش و تمرینات بدن سازی قرار داشته باشد، باید مقدار این پروتئین دریافتی افزایش یابد. به این ترتیب بدن برای ساخت و ترمیم بافتهای ماهیچه ای به مواد لازم دسترسی خواهد داشت.

هنگامی که بدن یک ورزشکار مواد حیاتی اندکی دریافت کند و به عبارتی ذخیره عناصر غذایی لازم در بدن وی کم باشد، دچار کاهش توانایی شده و حرکات ورزشی وی نادرست و بدون تاثیر یا با تاثیر منفی انجام خواهند گرفت.

بنا به گفته تولید کنندگان مکمل غذایی وی آلبومین، این ماده دارای ویتامینها و واد معدنی با کیفیت عالی و مقدار کافی است که با برطرف نمودن نیازهای غذایی بدن به انجام بهتر حرکات ورزشی کمک میکند. این مکمل به عنوان منبع غنی پروتئین در هنگام شیر دهی و حتی برای کودکان دچار سوء تغذیه و افراد بسیار لاغر نیز توصیه شده است.

● مقدار مصرف برای

▪ ورزشکاران

مصرف روزانه ۱ تا ۴ پیمانه (پیمانه موجود در بسته بندی) از این مکمل برای بدن سازان بر اساس قد و وزن ایشان توصه میشود. در روزهای تمرین بسته به مقدار و سنگینی تمرین ۱ تا ۲ پیمانه قبل و ۱ تا ۲ پیمانه پس از اتمام تمرین توصیه میشود. در روزهای عادی، ۱ تا ۲ پیمانه قبل از ناهار و همین مقدار در هنگام عصر پیشنهاد شده است. برای جلوگیری از کاهش مواد غذایی و از بین رفتن بافتهای عضلانی، مصرف روزانه ۱ تا ۲ پیمانه در روز به مدت دو هفته توصیه میشود.

▪ مادران شیرده

در یک سال اول شیردهی، مصرف روزانه ۱ یا ۲ پیمانه از وی آلبومین توصیه شده است.

▪ افراد بسیار لاغر

وی آلبومین میتواند به افزایش وزن ۰.۵ تا ۱ کیلو در هفته منجر شود. مصرف روزانه ۱ تا ۲ پیمانه در روز تا رسیدن به وزن متعادل، توصیه میشود.

▪ افراد دچار سوء تغذیه

میزان و مدت مصرف این مکمل برای ترمیم عوارض ناشی از سوء تغذیه، بسته به سن و وخیم بودن سوء تغذیه متفاوت است. دراینباره حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.

● شیوه مصرف

پودر مکمل وی آلبومین را به صورت حل شده در شیر یا آب مصرف کنید. میتوانید مقدار مصرف روزانه خود را در ابتدای هر روز تهیه کنید (برای مثال ۴ پیمانه پودر مکمل را در ۱۵۳ میلی لیتر شیر یا آب حل کنید) و در یخچال بگذارید. در روزهایی که تمرین میکنید، بهتر است یک وعده از این محلول را یک ساعت پس از پایان تمرین مصرف کنید. در روزهای عادی بین دو وعده غذا یک وعده مکمل مصرف کنید.

هر پیمانه مکمل حدود ۴۱ گرم وزن دارد و مقدار انرژی هر پیمانه آن ۱۶۵ کالری است. شما باید بسته به تعداد دفعات، مدت زمان هر مرتبه تمرین و شدت آن میزان مصرف مکمل را تعیین نمایید. اگر علاقمند به مصرف نوشیدنیهای غلیظتر هستید میتوانید این پودر را به ترکیبی از میوه، عسل، ماست و ...اضافه کنید.

● نکات مهم

▪ برای جلوگیری از گرفتگی عضلات که در اثر انبار شدن پروتئین اضافه ایجاد میشود، باید آب فراوانی بنوشید. مصرف ۷ میلی لیتر آب برای هر ۱ گرم پروتئین توصیه میشود.

▪ این محصول برای افرادی که داروهایی با ترکیبات تئوفیلین (Theophylline) و آنتی پیرین (antipyrine) مصرف میکنند، توصیه نمیشود.

▪ مصرف این مکمل باید بر اساس جنسیت، سن، قد، وزن و مدت مصرف باشد.

▪ اگر با مصرف این مکمل دچار التهاب و خارش پوست شدید، مصرف آن را متوقف کنید.

▪ افراد مبتلا به بیماریهای کلیه نباید از این مکمل استفاده کنند.

حتی در صورت نداشتن چنین مشکلاتی، بهتر است قبل از مصرف این محصول یا هر مکمل غذایی دیگر با پزشک خود مشورت کنید.

 

منبع:آفتاب

Back to top
ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو