نخستین وبسایت تربیت بدنی وعلوم ورزشی

ورزش نکردن دلیل چاقی نیست !

به تازگی تحقیقی در British journal of sports Medicine منتشر شده است که می گوید عادات بدغذایی بیش از نبود فعالیت بدنی می‌تواند مضر و بیماری‌زا باشد و موجب افزایش وزن، اما تا چه میزان این تحقیق مورد تایید متخصصان علوم ورزشی می باشد ...

ورزش کاهش وزن

 

 

 طبق تحقیقی که در British journal of sports Medicine منتشر شده است، متخصصان قلب و علم ورزشی و بیولوژیک‌ها به این حقیقت که اضافه وزن به  علت  تحرک نداشتن است پایان داده‌اند. براساس پژوهشی که در سال 2013 اجرا شد، طی 30 سال گذشته میزان فعالیت جسمی افراد کم نشده اما میزان چاقی به شدت افزایش یافته است. محققان، شرکت‌های صنایع غذایی را متهمان شماره یک در بروز چاقی معرفی می‌کنند و معتقدند لابی‌هایی نظیر آنچه برای دخانیات وجود دارد برای صنایع غذایی هم هست. در این مقاله شرکت تولیدکننده کوکاکولا مثال زده می‌شود و طبق آمار بیان شد این شرکت در سال 2013، 3/3 میلیارد دلار صرف تبلیغات نموده است. در اکثر این تبلیغات افراد ورزشکاری وجود دارند که می‌گویند با ورزش می‌توانید کالری مربوط به این نوشیدنی‌ را بسوزانید و از خوردن آن لذت ببرید. متخصصان می‌گویند این حرف پایه علمی ندارد و عادات بدغذایی بیش از نبود فعالیت بدنی می‌تواند مضر و بیماری‌زا باشد.

 

 ورزش و نقش مهم آن در تناسب اندام بر هیچکس پوشیده نیست حتی در این مقاله نیز ذکر شده است، اما ظاهرا برداشت های غلطی از این تحقیق و نتایج آن شده و در سایت ها و شبکه های اجتماعی پخش شده است که جای بسی تاسف دارد. امروزه اگر شما به هر وبسایت علوم ورزشی سر بزنید خواهید دید که بخشی به عنوان تغذیه ورزشی نیز در همه وبسایت ها وجود دارد. این بدان معناست که تغذیه نیز مانند ورزش از اهمیت خاصی برخوردار است و همه ما بر آن تاکید می نماییم.

اما نتایج این تحقیق و برداشت ما از این تحقیق به سادگی زیر می باشد :

  • اگر فکر می کنید که می توانید هر غذایی بخورید و سپس با ورزش کردن مانع از افزایش وزن شوید، اشتباه می کنید : بسیاری از مربیان خصوصا در باشگاه های تناسب اندام به شاگردان خود می گویند هرچی دوست داری بخور ولی به همان میزان کالری بسوزان، این دیدگاه کاملا غلط است مخصوصا اگر شما با یک فرد نسبتا تنبل سروکار داشته باشید، به طور مثال خوردن یک پیتزا و نوشابه کالری وحشتناکی به بدن خواهد داد که کالری آنرا با ورزش سنگین می توان سوزاند ( که آن هم طبق تحقیق جدید نمی شود ) اما آیا فرد کم تحرک ما می تواند ورزش سنگین انجام بدهد؟؟
  • هر آنچه که شما در غذا می بینید فقط کالری نیست ! اگر به طور مثال گفته می شد که یک لیوان نوشابه 100کیلو کالری به بدن می دهد پس ما 15 دقیقه پیاده روی می کنیم تا آن را بسوزانیم، خب این مشکلی نبود، اما همه ی آنچه که در خوراکی ها می بینید کالری نیست، این تحقیق به خوبی این مورد را نقد می کند و بیان می کند که مواد شیمیایی و دیگر عناصر غذایی هستند که در بدن می ماند و با ورزش کردن از بین نمی رود.
  • راز سلامتی فقط در تغذیه است !  خوشبختانه ما در کشوری زندگی می کنیم که دارای فرهنگ و پیشینه غنی می باشد و از قدیم الایام حکما و طببا بر روی این موضوع تاکید کردند. همچنین آگاهی و دانش عمومی بسیار بالا رفته و هموطنان ما می دانند که چگونه  تغذیه مناسب و صحیح داشته باشند فقط جا دارد که بر این نکته نیز یادآوری کنیم تا احساس گرسنگی نکرده اید غذا نخورید و قبل از آنکه احساس سیری کنید دست از غذا بکشید...

 

 

اختصاصی وبسایت تربیت بدنی

 

 

Back to top
ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو