نخستین وبسایت تربیت بدنی وعلوم ورزشی

10 اشتباه رایج در تغذیه

اشتباهات تغذیهبسیاری از ما نمیدانیم که چه چیزی بخوریم،بعضی از ما بی تفاوت و بعضی ها با استرس به تغذیه خود می پردازند مخصوصا اینکه در شرایط مسابقه باشند و اگر از مربیشان هم بپرسند در جواب به آنها گفته خواهد شد که همه چیز بخورید.

1_الگوبرداری غلط از برنامه غذایی دیگران

2_تغذیه خارج از برنامه غذایی (در حین اردو و مسابقه یا سفر به آن )

3_استفاده از Fast Food و کنسروها

4_عدم تنوع غذایی

5_مصرف کربوهیدرات ها درست قبل از مسابقه یا تمرین

6_مصرف ماده غذایی یا مکملی که قبلا نخورده اید به فاصله چند روز مانده به مسابقات

7_استفاده از قرص آهن به جای منابع طبیعی آن(عدس)

8_خوردن شیر با آب پرتغال و خوردن ماست با غذا

9_مصرف میوه های یخ زده و انبار شده خصوصا دم عید

10_تجویز بی رویه مکمل ها و ویتامین ها

حال ببینیم برای چه نباید این ده اشتباه را مرتکب شد»»»

1_الگوبرداری غلط از برنامه غذایی دیگران: اگر دوستتان برنامه غذایی اش را به شما نشان داد و یا اگر برنامه غذایی ورزشکار مورد علاقه تان را از اینترنت دانلود کردید،به شما اکیدا توصیه می کنیم که آنرا برنامه غذایی خود نکنید. معمولا متخصصین علم تغذیه با در نظر گرفتن نوع فعالیت ورزشی و میزان کالری مصرفی،عوامل محیطی و توجه به تفاوتهای فردی، به تنظیم برنامه غذایی می پردازند به عنوان مثال برنامه غذایی یک دونده روسی از خطه ای سردسیر و محیطی سرد با برنامه غذایی دونده دیگر در کشورمان یا مناطق دیگر کاملا متفاوت است،یا برنامه غذایی آرنولد با برنامه غذایی فردی که به تازگی پرورش اندام را شروع کرده کامللا فرق دارد.

2_تغذیه خارج از برنامه غذایی (در حین اردو و مسابقه یا سفر به آن ) : به هیچ عنوان نباید برنامه غذایی خارج از برنامه داده شده به شما اجرا کنید این مساله خصوصا در ورزش قهرمانی و حرفه ای آسیبی جدی خواهد زد،حتی اگر در سفر هستید از روز قبل تدارکات لازم را برای اجرا صحیح برنامه انجام دهید.

3_استفاده از Fast Food و کنسروها : وقتی برای بازی با یک تیم یا نفری به یک شهر دیگر سفر می کنید،همانطور که در مورد قبلی گفته شد غذای خود را آماده کنید در سر راه به رستوران نروید و یا کنسرو و فست فود استفاده نکنید.

4_عدم تنوع غذایی : موردی نیست که به سادگی از کنارش گذشت، به خانواده خود نگاه کنید آیا مادر یا آشپز شما در غذاهای خود تنوع به خرج می دهد یا 10 نوع غذای از قبل یادگرفته را در طول ایام هفته درست می کند؟

5_مصرف کربوهیدرات ها درست قبل از مسابقه یا تمرین : متاسفانه خیلی از ورزشکاران در حین مسابقه دیده شده که عملکرد لازم و مطلوب را ندارن و به علت بی آگاهی مربیانشون در مسابقات تن به شکست می دهند،مصرف کربوهیدرات ها و شیرینیجات موج بالا رفتن هورمون انسولین گشته و در نتیجه ضعف عمومی بدن و احساس خواب آلودگی به فرد دست داده و شرایط بدنی و کارایی ورزشکار را در سطح زیادی پایین آورده و موجب هدر رفتن ماهها تمرین می شود.

6_مصرف ماده غذایی یا مکملی که قبلا نخورده اید به فاصله چند روز مانده به مسابقات: شاید بدن شما به آن سازگار نباشد و با افت عملکرد مواجه شوید.

7_استفاده از قرص آهن به جای منابع طبیعی آن(عدس) : تحقیقات نشان داده که تنها 20% قرص آهن جذب می شود ولی اگر شما عدس بخورید،علاوه بر کسب مقادیر دیگر ارزش غذایی بالای 80%آهن دریافت خواهید کرد،پس حتما در برنامه تان از حبوبات نیز استفاده کنید فراموش نشود که پروتئین گیاهی یکی از مرغوب ترین و بهترین نوع پروتئین هاست.

8_خوردن شیر با آب پرتغال و خوردن ماست با غذا: کلسیم در بدن با آهن و ویتامین C سازگار نیست پس بهتر از فاصله ای برای خوردن آنها بگزاریم. از دیگر اشتباهات رایج مثل این ، میتوان به نوشیدن چای بعد از غذا اشاره کرد که تانن موجود در چای باعث عدم جذب کافی آهن می شود.در واقع ماست باید به عنوان یک وعده غذایی صبحانه یا میان وعده استفاده شود که اگر با میوه مخلوط شود به یک مکمل غذایی غنی و عالی تبدیل خواهد شد.

9_مصرف میوه های یخ زده و انبار شده خصوصا دم عید: اینگونه میوه جات به خصوص پرتغال ،تمامی ویتامین و مواد مغذی آنها درست بلافاصله پس از چیده شدن به بالاترین حد خود می رسد و هر چه از چیده شدن آنها از روی درخت می گذرد شروع به تقلیل ویتامین خواهند کرد در واقع پرتغال مصرفی ما در ایام نوروز تفاله ای بیش نخواهد بود و تنها شاید آب بدن را تامین کند.

10_تجویز بی رویه مکمل ها و ویتامین ها : از خوردن مولتی ویتامین ها و مکمل های غذایی به صورت متناوب بترسید مگر اینکه یک متخصص تغذیه خوب داشته باشید به عنوان مثال مصرف روزانه ویتامین E و حتی روزی دو بار ،به تنهایی عامل مرگ برخی افراد در آمریکا شناخته شده و باعث کارایی ضعیف کبد می شود.

Back to top
ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو