نخستین وبسایت تربیت بدنی وعلوم ورزشی

خواهی شوی رسوا همرنگ جماعت شو !

مدت هاست که شانه به شانه و سایه به سایه ی دوستان و آشنایان پیش می رویم. کفش پاشنه بلند می پوشیم در حالی که در آن تعادل خود را به زور حفظ می کنیم، کفش های کالج می پوشیم چون مد است! شلوار تنگ می پوشیم چون بقیه می پوشند! آقا پسر ها شلوار خشتک پایین می پوشند، چون همه می پوشند!

کفش کالج 

در این مقاله اصلا قصد نداریم به موضوع جنگ نرم و تهاجم فرهنگی و غیره بپردازیم چون از تخصص ما خارج است، ما فقط می خواهیم از نگاه علم تربیت بدنی و ورزش و علم سلامتی، به بازار مد بپردازیم و به شما ثابت کنیم که صرفا هر آنچه که دیگران انجام می دهند همیشه صحیح نیست !

متاسفانه بدلیل رقابت شرکت های تولید کننده پوشاک، این شرکت ها دیگر بحث سلامت جسمانی و راحتی پوشاک در بدن را کنار گذاشتند و به زیبایی و متفاوت بودن پوشاک می اندیشند. و در این بین تعداد معدودی از تولیدی ها در کنار زیبایی محصولات به فکر راحتی محصول در بدن نیز هستند. اما دست این شرکت ها از بازار همیشه کوتاه است. چرا که نه تنها مردم ایران بلکه مردم سایر نقاط جهان نیز، همیشه از یک الگو پیروی می کنند که این الگو می تواند بازیگر محبوبشان باشد یا شرکت طراح مد.

حتما کلیپ نمایش مد یک خانم که در حال راه رفتن با کفش های پاشنه بلند بود و در طی مسیر بارها به زمین خورد را دیده اید. یا خود شما این صحنه را تجربه کرده اید. یا در ذهن و افکار شما همیشه این نکته وجود دارد که برای مجلس و مهمانی حتما باید از کفش پاشنه بلند استفاده کنیم. اما واقعا مد به چه قیمتی؟ آیا به فکر سلامتی و راحتی خود نیستید؟ از شما تقاضا داریم که با حوصله چند محصول را که اخیرا مد شده و ما صرفا بخاطر مد بودنش آنرا می پوشیم را ببینید و با خود بیاندیشید و جذاب شدن را در آخر این مقاله یاد بگیرید....

ساپورت (مورد مصرف بانوان)

مضرات ساپورتاگر تا چند سال پیش به شما می گفتند به جای شلوار پوشیدن، جورابتان را بالاتر بکشید، از خنده ی زیاد دل درد می گرفتید. ساپورت یا legging در واقع همان جوراب زنانه با لایه های اضافی است و به هیچ عنوان توسط هیچ متخصصی تایید نشده و نخواهد شد، به دلایل زیر :

  • جزو پوشاک تنگ محسوب می شود. لباس تنگ، عروق پوست را تحت تاثیر قرار داده و در قسمت‌هایی مانع‌ ‌گردش صحیح خون می‌شود، به خصوص اگر تنگی لباس‌ ‌در ناحیه لگن،‌ ‌زانو، سینه و حلقه آستین ها باشد. همین اختلال جریان خون باعث همان عارضه شایع لباس های تنگ می‌شود، یعنی احساس کوفتگی و خستگی. البته گاهی این تنگی به حدی زیاد می‌شود که قسمت‌هایی از پوست کبود می شود.
  • یکی دیگر از مشکلات لباس‌های تنگ مشکلات گوارشی است. در واقع لباس تنگ حرکات دودی (حرکات‌ ‌کرم گونه) دستگاه گوارش را مختل می‌کند و موجب تجمع گاز در معده و نفخ شکم می‌شود‌ ‌که معمولا با درد شکم همراه است.
  • همچنین پوشیدن‌ شلوار های، باعث افزایش احتمال ابتلا به عفونت مثانه در خانم ها می‌شود.
  • یکی دیگر از عوارض لباس‌های تنگ، نوعی کهیر به نام کهیر فشاری است. این نوع کهیر در اثر فشار موضعی بر بدن ایجاد می شود. معمولا 4 تا 6 ساعت پس از پوشیدن لباس تنگ، یک تورم عمقی همراه با خارش، سوزش و درد ایجاد می‌شود که پس از 8 تا 72 ساعت از بین می‌رود. گاهی تب و لرز، ضعف، خستگی و سردرد هم در کنار این عارضه وجود دارد.

کفش کالج و محصولات مشابه (معمولا آقایان می پوشند)کفش کالج مضرات

این کفش ها به طور کل استاندارد کفش ها را زیر سوال برده است. پا که چنان حائز اهمیت است و به عنوان قلب دوم انسان شناخته شده است، این چنین تحت فشار قرار می گیرد و سلامتی انسان را به مخاطره می اندازد تا به دیگران بگوید من با مد پیش می روم! اکثر رگ ها عروق و اعصاب از زیرکف پا عبور می کند و با بافت گوشتی کف پا محافظت می شود. یک کفش استاندارد خوب حتما باید دارای پاشنه و لایه زیری باشد  در غیر اینصورت، انگار با پای برهنه پیاده روی می کنید. و شب هنگام و یا پس از اتمام پیاده روی، کوفتگی و درد را در عضلات و مفاصل پا و حتی کمر تجربه خواهید کرد. تمام مضرات این کفش را که با پوشیدن بدون جوراب آن ترکیب کنیم دیگر نور علی نور خواهد شد. جوراب از پوست محافظت می کند و پا را در کفش به آسانی حرکت می دهد تا از خشکی و سفتی مفاصل جلوگیری کند. متاسفانه مد شده که این نوع کفش ها را بدون جوراب می پوشند.

 

 

 

کفش پاشنه بلند (مورد مصرف بانوان)کفش پاشنه بلند

نه به اون کفش هایی که اصلا پاشنه  و لایه ندارند مثل کالج و نه به این کفش هایی که صرفا بخاطر چشم به هم چشمی پوشیده می شود. و اگر بگوییم افرادی که این کفش ها را می پوشند از مضرات آن آگاه نیستند، به خودمان دروغ گفتیم. چرا که واقعا هیچ خانمی را نمی توان یافت که بگوید من با کفش پاشنه بلند احساس راحتی می کنم در این مورد هم قبلا بارها اطلاع رسانی شده و تصویر بالا خود به خوبی نمایانگر عمق فاجعه ای است که این کفش ها برای سلامتی شما به ارمغان می آورند.

شلوار خشتک پایین ( مورد مصرف آقایان)

شلوار خشتک پایین 

متاسفم که این را می گویم اما آیا شما می دانید این شلوار ها چگونه مد شد؟ و چه کسانی این شوار ها را مد کردند؟ اگر می دانید و می پوشید به این معنی است که شما هم خصوصیات آن کسانی رو دارید که این شلوار ها را مد کردند، اگر نمی دانید و می پوشید تا صرفا با مد روز همگام شوید، پس از شما عاجزانه تقاضا می کنم که اینگونه شلوار ها را نپوشید، حداقل به فکر کسانی باشید که از پشت شما را می بینند و خصوصا اگر در حال کار کردن باشید و یا موتور و دوچرخه سوار باشید .... بگذریم!

البته از این محصولات که مد می شود و  ما باید در مورد آنان تحقیق کنیم  زیاد است، مثل گن های لاغری که اخیرا زیاد شده و مضراتی شبیه به مضرات ساپورت دارند. ولی این نیز بگذرد....

مطمئنا 2 سال دیگر اگر خانمی ساپورت بپوشد و یا اگر پسری کفش کالج بپوشد مورد تمسخر قرار می گیرد، چون دیگر از مد افتاده، ولی در عوض محصولات جدید مد می شود و باز هم عده ای که سبب مد آن می شوند، بدون تفکر و بازنگری اقدام به خریدن آن محصول می کنند.

حالا برادر و خواهرم، * خواهی شوی رسوا همرنگ جماعت شو ! *

این را باید این روز ها جایگزین ضرب المثل معروف "خواهی نشوی روا همرنگ جماعت شو" کرد. خواهشا برای سلامتی خود ارزش قائل شوید و قبل از خرید پوشاک حتما از استاندارد های آن با خبر باشید. به فکر راحتی محصول در تن خود باشید و نه به فکر حرف دیگران. شما تغییر را ایجاد کنید و سعی کنید متفاوت باشید، در نزدیکترین مهمانی ای که در پیش دارید، کفش پاشنه بلند را کنار بزارید و با یک کفش استاندارد وارد شوید، بگذارید دیگران شما را ببینند و حتی تمسخر کنند، روزی فرا خواهد رسید که همین دیگران بر سلامتی و شادابی و جوان ماندن شما غبطه می خورند و یاد روز هایی می افتند که شما را مسخره می کردند...

 

مجید آدیگوزل پور

کارشناس تربیت بدنی

Back to top
ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو