نخستین وبسایت تربیت بدنی وعلوم ورزشی

لیگ جهانی والیبال چگونه است؟

برای خیلی از ما سوال است که لیگ جهانی والیبال چگونه و تحت چه قوانینی برگزار می گردد. فینالیست ها چگونه مشخص می شوند؟ و تیم ملی جمهوری اسلامی ایران در چه جایگاهی قرار دارد؟

در واقع با نگاه به خبرگزاری های معروف کشور از جمله varzesh3.com به این موضوع پی می بریم که فقط نتایج و جدول رسمی مسابقات  اطلاع رسانی می شود و از چگونگی برگزاری بازیها هیچ اطلاعاتی در اختیار کاربران قرار داده نمی شود. حتی صدا و سیما با خبرهای ورزشی سوتی های بسیار عجیبی که ناشی از عدم اطلاع از نحوه برگزاری است، می دهد، به طور مثال در تاریخ 16 تیر که 2 تیم ایتالیا و روسیه با 19 امتیاز در صدر قرار دارند را به عنوان تیم های راه یافته به دور بعد معرفی کرد. هرچند این شانس برای این دو تیم زیاد است اما تیم آلمان با 14 امتیاز و دو بازی کمتر می تواند با امید بر اینکه از ایران 6 امتیاز بگیرد، جایگزین روسیه یا ایتالیا شود.

نحوه برگزاری مسابقات:

گروه بندی

این مسابقات تا پیش از این 16 تیمی بود اما به لطف رئیس ژاپنی و نفوذ ژاپنی ها در فدارسیون جهانی والیبال، 18 تیمی شد تا ژاپن هم در لیگ جهانی حضور داشته باشد. این 18 تیم در سه گروه 6تایی به صورت دوره ای با هم بازی می کنند.  تیم ها بر اساس رنکینگ جهانی و به صورت مارپیچ در گروه های 3گانه قرار ی گیرند:

Pool A Pool B Pool C
BRAZIL (1) RUSSIA (2) CANADA (18)
POLAND (4) ITALY (3) KOREA (22)
USA (5) CUBA (6) FINLAND (31)
BULGARIA (8) SERBIA (7) NETHERLANDS (41)
ARGENTINA (9) GERMANY (10) JAPAN (19)
FRANCE (16) IRAN (14) PORTUGAL (36)
 

میزبانی و تعداد بازیها

تیم هایی که رنکینگ بالایی در رده بندی جهانی دارند از شانس میزبانی بیشتر برخوردارند، این تیم ها 3 بار میزبان هستند و دو بار مهمان، مثل ایتالیا با رنک بالا با 3 میزبانی (6بازی در مجموع) تیم ها با رنک پایین تر 3 بار مهمان هستند و 2بار میزبان مثل ایران تنها 2 میزبانی (4بازی در مجموع). مسابقات به صورت رفت و برگشت نخواهد بود و در مجموع در مرحله گروهی تیم ها 10 بازی انجام می دهند.

نحوه امتیاز دهی

طبق قوانین FIVB برد با نتیجه 3-1 یا 3-0  سه امتیاز برای برنده دربر خواهد داشت و برد با نتیجه 3-2 دو امتیاز برای برنده و یک امتیاز برای بازنده دارد.

فینالیست ها

فینال با 6 تیم برگزار خواهد شد بدین ترتیب که 2تیم اول گروه A و 2 تیم اول گروه B به همراه تیم اول گروه C و میزبان فینال (آرژانتین)، از آنجایی که تیم آرژانتین در گروه A حضور دارد و قبلا به عنوان میزبان انتخاب شده است، بهترین تیم در رنکینگ گروه A که صعودش به فینال قطعی نباشد، انتخاب می شود.

وضعیت ایران

والیبالیست های جوان و غیور ایران که به خود باوری در این رقابتها رسیدند، با وجود عملکرد خوب، هیچ شانسی برای صعود به فینال ندارند ولی حضور مقتدرانه خود را به جهانیان نشان دادند که بدون شک در رنکینگ جهانی نیز بی تاثیر نخواهد بود.

برای مشاهده آمار و نتایج و جدول به لینک زیر مراجعه نمایید:

http://www.fivb.org/EN/volleyball/competitions/WorldLeague/2013/Results.asp

 

 

 

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Back to top
ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو