نخستین وبسایت تربیت بدنی وعلوم ورزشی

انگیزش پیشرفت

انگیزش پیشرفت عبارت از انگیزه ی آدمی در مبارزه برای پیروزی است. این انگیزه او را قادر می سازد تا در برابر مشکلات و چه بسا شکست ایستادگی کند. انگیزه ی پیشرفت در ورزشکاران ویژگی ارزشمندی به شمار می رود. از همین رو، به این حوزه از روانشناسی توجه بسیاری شده است. تصور کنید در پنج دقیقه ی پایانی مشابقه ی فوتبالی که نتیجه ی آن ۱-۱ است، موقعیت پنالتی به دست آمده است....

از بازیکن جوانی می پرسند که آیا می خواهد ضربه ی پنالتی را بزند. او با خود فکر می کند که ۵۰ درصد احتمال عدم موفقیت دارد و به دلیل شرمندگی از به ثمر رساندن گل، می گوید «نه متشکرم». رفتار او را انگیزه ی پرهیز از شکست هدایت می کند. از بازیکن بعدی همین پرسش می شود. او با خود می اندیشد: «این فرصتی است تا قهرمان شوم و مسابقه را ببرم» و در نتیجه پنالتی را می زند. رفتار این بازیکن را انگیزه ی دستیابی به موفقیت هدایت می کند.

 

نگیزه ی دستیابی به موفقیت

کسانی که انگیزه ی دستیابی به موفقیت در آنان زیاد است، ویژگی های زیر را دارند:

به دنبال چالش اند.
کمال جوی هستند و عملکرد بالایی دارند.
زمان بیشتری مقاومت می کنند.
برای بازخورد از جانب دیگران اهمیت قائل اند.
نشان دادن توانایی هایشان، آنجا که در معرض ارزیابی قرار می گیرند، برایشان خوشایند است.
از شکست نمی هراسند.

انگیزه ی پرهیز از شکست

کسانی که انگیزه ی قوی برای پرهیز از شکست دارند:

 

ازشکست بیم دارند.
از کارهای چالش برانگیز می پرهیزند. مثلاً علاقه مندند در برابر حریفی بسیار آسان (پیروزی تضمین شده است) یا بسیار نیرومند (شکست قطعی است، اما تقصیر او نیست) روبه رو شوند.
موقعیت هایی را که در آن بخت پیروزی شان ۵۰ به ۵۰ است یا دیگران می توانند آنها را ارزیابی کنند، دوست ندارند؛ زیرا بسیار محتمل است که در این موقعیت ها دچار شرمساری شوند.
وقتی در برابر ارزیابی دیگران قرار می گیرند، عملکردشان بدتر می شود.
عملکرد خود را به عوامل بیرونی نسبت می دهند؛ مثلاً پیروزی را نتیجه ی بخت و اقبال و شکست را نتیجه ی قدرت حریف می دانند.

اگر چه همه ی ما کم و بیش این دو انگیزه را در خود داریم، به نظر آتکینسون تفاوت بین میزان دو انگیزه عامل شخصیتی را پدید می آورد که انگیزش پیشرفت نامیده می شود. بنابراین، برای سنجش انگیزش پیشرفت باید هم انگیزه ی دستیابی به موفقیت، هم انگیزه ی پرهیز از شکست را آزمود. هر چه تفاوت میان میزان دو انگیزه ی یاد شده بیشتر باشد، انگیزش پیشرفت در فرد بیشتر است. آتکینسون موقعیت (یا وظیفه ای) را که هر فردی با آن رو به روست نیز در نظر گرفته است. دو فوتبالیست جوانی که پیش تر بدان ها اشاره کردیم، در برابر زدن گل از دو دیدگاه مختلف می نگریستند. این وظیفه دو جنبه داشت که رفتار آنها را تعیین می کرد:

دشواری تکلیف: احتمال موفقیت یا شکست در انجام این وظیفه؛
ارزش پاداش موفقیت: اهمیت پیروزی یا شکست در انجام این تکلیف نزد فرد.

به نظر آتکینسون می توانیم از افراد بخواهیم که بین دو نوع وظیفه یکی را برگزینند و از این راه به زیاد یا کم بودن انگیزش پیشرفت آنان پی ببریم. پژوهش ها نشان داده اند کسانی که انگیزش پیشرفت بالایی دارند، علاقه مندند وظایفی را انجام دهد که ۵۰ درصد احتمال موفقیت دارد، مانند رقابت در مسابقه ی تنیس روی میز با حریفی که توانایی اش هم سطح اوست. کسانی که انگیزش پیشرفت در آنها اندک است، به وظایف بسیار آسان (موفقیت حتمی است) یا بسیار مشکل (شکست حتمی است) علاقه مندند. بدین ترتیب، آنها ترجیح می دهند در برابر حریفی بسیار ضعیف یا بسیار قوی بازی کنند. وانگهی، پژوهش ها نشان داده اند کسانی که انگیزش پیشرفت در آنها اندک است، در صورت امکان ترجیح می دهند از هر چالشی بپرهیزند. در سوی دیگر، آنان که انگیزش پیشرفت بالایی دارند، قهرمان باشگاه ها را به بی حریف ماندن ترجیح می دهند.

البته انتقادهایی بر نظریه ی آتکینسون وارد شده است. این نقدها موارد زیر را در بر می گیرند:

اندازه گیری انگیزش پیشرفت
محاسبه ی انگیزش پیشرفت
انگیزش پیشرفت و عملکرد
انگیزش پیشرفت مفهوم «عمومی» است.

منبع: روانشناسی ورزش - نویسنده: باربارا وودز - مترجم فتح الله مسیبی - نوشته شده توسط نسرین طوبی - کارشناس ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشیa

durusport.ir

 

 

 

محتوای بیشتر در این بخش: آرام سازی در ورزش »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Back to top
ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو