نخستین وبسایت تربیت بدنی وعلوم ورزشی

فیزیولوژی ورزش کشتی

فیزیولوژی ورزش کشتی تمام نکاتی که یک مربی یا فیزیولوژیست باید در مورد کشتی بداند در  این مقاله کامل توسط یکی از دانشجویان کارشناسی ارشد رشته فیزیولوژی ارائه شده است

مرور تاریخی بر کشتی

اولین بار کشتی در المپیک 708سال قبل از میلاد مسیح گزارش شد که دسته وزنی نداشت و با یک سری از محدودیتها مثل محدودیت گاز گرفتن و درآوردن چشم و غیره برگزار می شد.

انواع کشتی

کشتی را میتوان  در 2 نوع المپیکی و غیر المپیکی تقسم بندی کرد.

که نوع المپیکی که برای کشورمان از اهمیت خاصی بر خوردار است،به 3 نوع کشتی آزاد و فرنگی وکشتی زنان تقسیم بندی می شود.

نوع غیر المپیکی را نیز شاید بهتر است به 2 نوع تحت پوشش فیلا و تحت نظارت غیر فیلا تقسیم کرد.که نوع تحت نظر فیلا که بصورت مسابقات رسمی از سوی این فدراسیون جهانی برگزار میشود را میتوان به رشته های کشتی ساحلی،کشتی آلیش،پانکراشن،کراپلینگ وغیره نام برد.و رشته های غیر نظارت فیلا مثل کشتی های سنتی در اکثر نقاط جهان برگزار می شود که زیر نظر سایر اتحادیه های جهانی مثل تافیسا وغیره ویا بدون سازماندهی از سازمان خاصی برگزار می شود.

لازم به ذکر است که طی دستوری از طرف نناد لالویچ رئیس فیلا در تاریخ 17 دسامبر 2014تمامی کشتی های بین المللی سنتی نیز زیر نظر فدراسیون جهانی کشتی برگزار میشود.که از کشتی های پهلوانی ایران (زورخانه ای)وکشتی با چوخه و غیره از این نوع میباشند.

کشتی زنان در ایران

مدت زمان اندکیست که با نوان ایرانی در کشتی آلیش در کشور که متناسب با شئونات اسلامی نیز میباشد برگزار میشود و کشورمان صاحب یک  نماینده زن در فدراسیون جهانی شد.

 

 

کشتی زنان در ایران

 

امکانات مورد نیاز در کشتی – مسابقات و تمرینات

تشک

ضخامت تشك كشتي معمولاً 10 سانتي‌متر است. در مسابقات بين‌المللي سطح تشك كشتي آزاد و فرنگي داراي يك دايره به قطر 9 متر است كه منطقه فعال كشتي است و يك دايره خارجي به عرض يك متر آن را احاطه كرده كه به آن زون مي‌گويند. اندازه آن بخشي از تشك كه به منطقه كشتي معروف است، 76 متر‌مربع مي‌باشد.

دوبند و کفش

لباس کشتی گیران یک دو بند است که یک کشتی گیر رنگ آبی و دیگری قرمز را انتخاب کرده به تن می کند . کفش کشتی گیران نیز کفش بدون پاشنه ایست که مخصوص کشتی ساخته می شود.

البته از گوش بند،آرنج بند،زانو بند و مچ بند بدون سگگ که حریف را زخمی نکند نیز بر حسب شرایط میتواند استفاده شود.

 امکانات تمرینی اختصاصی کشتی

-آدمک تمرین برای کشتی آزاد و فرنگی

-انواع کشهای ورزشی برای شبیه سازی فنون و کار کردن دستها

-کیسه بلغاری،روشی که کشتی گیران روس و بلغار بیشتر ازآن برای بدنسازی استفاده می کنند که اصلا در کشور ما تا به حال مرسوم نبوده است.

-البته استفاده از طناب و میل باستانی و چند وسیله دیگر که هم بصورت سنتی و یا چون در ورزشهای دیگر هم استفاده می شود از ذکر آن در پاور پوینت خودداری شد.

مقدمه ای برای طراحی برنامه تمرینی

در هر رشته ورزشی برای طراحی یک تمرین خوب،ضمن داشتن درک صحیح از سیستمهای انرژی در گیر در آن رشته که در ادامه مورد بحث قرار می گیرد،باید عوامل اصلی آمادگی جسمانی و اولویت بندی نیاز به آنها را در هر رشته ورزشی نیز به خوبی شناخت.ترسیم مثلث سه گانه قدرت،سرعت،استقامت که از عوامل اصلی آمادگی جسمانی میباشد، روش مناسبی برای مشخص کردن توانایی غالب یک رشته ورزشی و روابط بین دو جزء دیگر به شمار میرود.

 

طراحی برنامه تمرینی کشتی

 

البته این بدان معنا نیست که مربیان کشتی در طراحی تمرینات فقط به سرعت و قدرت اکتفا کنند،تعامل میان مجموعه ای از عوامل که برآیند آنها به سمت (قدرت.سرعت)است باید طراحی شود،پس البته استقامت نیز تمرین داده میشود.

آنچه بیشتر به پیچیدگی طراحی تمرینات کشتی می افزاید،تعامل و ارتباط بین فاکتورهای اصلی آمادگی جسمانی و اثر متقابل هر یک از آنها بر سایر فاکتور هاست.به عنوان مثال برای افزایش تحریک پذیری و چابکی کشتی گیران،باید به فاکتور انعطاف پذیری توجه کرد.

این در حالیست که عوامل دیگری ازز جمله سرعت که خود تحت تاثیر قدرت است و هماهنگی عصبی و عضلانی که تا حدود زیادی از طریق وراثت تایین می شود نیزبر چابکی و تحرک پذیری اثر می گذارند.

واین تعاملات پیچیده بر بهبود استقامت در قدرت ،استقامت در سرعت و استقامت بی هوازی نیز برقرار است.ولی آنچه مهم است این است که وقتی یک توانایی زیست حرکتی نقش غالب را ایفا می کند،دو توانایی دیگر در مثلث به آن اندازه درگیر نیستند.

برای مطالعه بیشتر:

1.نظریه روش شناسی تمرین.تئودور بومپا.انتشارات سمت.(ترجمه دکتر محمد رضا کردیو دکتر محمد فرامرزی).فصل11

2.روش شناسی تمرین.انتشارات پیام نور.دکتر محمود گودرزیو دکتر رحمن سوری

3.علم تمرین در کشتی.انتشارات آستان قدس رضوی.دکتر بهمن میرزایی

 

 سیستم های درگیر در کشتی

 

سیستم های در گیر در کشتی

بیشترین نیازکشتی،افزایش ظرفیت انرژی از طریق تقویت سیستم اسید لاکتیک است.آنچه در ارتباط با نیازمندیهای فیزولوژیک کشتی مشکل را دو چندان میگند ،مدت زمان اجرای یک مسابقه کشتی است،زیرا امکان دارد یک مسابقه کشتی فقط 10ثانیه و یا 6 دقیقه به طول بیانجامد.در نتیجه تقویت هر سهسیستم تولید ATP(فسفاژن،اسید لاکتیک و اکسیژن)باید در دستور کار مربیان بدنساز کشتی قرار بگیرد.

سیستم های انرژی کشتی

و اکثرمنابع که در اسلایدهای 14،15و16ذکر شد سیستم انرژی در گیر را 90فسفاژن -10اسید لاکتیک-هوازی 0ذکر کردند که به نظر بنده و توضیحات بالا جای بحث بیشتری دارد.

شاخص های فیزولوژیک در کشتی گیران آزاد و فرنگی نخبه

آنچه مسلم است در رشته های وزنی مثل کشتی شاخص های فیزولوژیکی ورزشکاران در دستجات وزنی مختلف متفاوت است که احتمالا سبک وزنها نسبت به سنگین وزن ها در صد چربی کمتر و یا حداکثر اکسیژن مصرفی بیشتر میباشد و معیار طبقه بندی این رشته ها فقط برحسب وزن میباشد و سایر عوامل مثل شاخص توده بدنی و قد ملاک طبقه بندی نمیباشد.

در این جدول 4 شاخص حداکثراکسیژن مصرفی ،انطاف پذیری ،چابکی و سرعت در اوزان مختلف بررسی شد.

فیزیولوژی کشتی

برای دو شاخص قدرت و استقامت عضلانی در اوزان مختلف به صورت نسبی محاسبه شده است ،که البته این میتواند بصورت مطلق نیز بیان شود که نتایج مطمئنا تغییر خواهد کرد.

برای مطالعه بیشتر:

1.کلیه مقالات دکتر بهمن میرزایی و سایرین که در همین اسلایدها نیز وجود دارد.

2.علم تمرین در کشتی.دکتر بهمن میرزایی.اتشارات آستان قدس رضوی

متغییر های فیزولوژیک بین کشتی آزاد و فرنگی متفاوت بوده و آنچه مهم است برتری فیزولوژیک آنها نسبت بهم در اکثر منابع با هم متفاوت میباشد که دلایل واضحی مثل سطح کشتی آن منطقه یا کشور دارد.برای مثال اگر در گذشته متغییر های فیزولوژیک کشتی آزاد و فرنگی کشور

مان مورد بررسی قرار می گرفت شاید برتریهای فیزولوژیک آزادکاران به خاطر سطح قهرمانی بالاتر انها  به چشم میخورد ولی امروزه با پیشی گرفتن کشتی فرنگی در کشورمان شاید این برتری بلعکس یا برابر باشد به هر حال این نمی تواند یک ملاک کلی باشد برخی از کشورها مثل ترکیه که یک مقاله از آن نیز در اسلایدها ذکر شد در کشتی فرنگی مطرح تر از کشتی آزاد میباشند.

نکته:بهتر است در آزمونهای رشته هایی مثل کشتی اصل ویژگی رعایت شده و در اکثر موارد سیستم انرژی را فقط مد نظر قرار دادند ولی ما میدانیم که اصل ویژگی در این نوع رشته ها برحسب فنون اجرایی و عضلات ئرگیر نیز باید ملاک قرار گیرد که در بخش های بعدی به آن میپردازیم.

قلب شناسی کشتی گیران

پژواک نگاری قلبی در کشتیگیران حرفه ای

پژواک نگاری (اکو کاردیوگرافی)روش غیر تهاجمی است که با استفاده از امواج صوتی ،ساختمان داخلی قلب به تصویر کشیده می شود و در حقیقت به عنوان استانداد تشخیص بیماری قلبی تلقی می شود.

مقایسه قلب کشتی گیران با سایر رشته های ورزشی

ابعاد(میلیمتر)

دوندگان

دانشگاهی

شناگران

دانشگاهی

دوندگان

رده جهانی

کشتی گیران

دانشگاهی

پرتابکنندگان  وزنه

رده جهانی

افراد طبیعی

LIVD

ابعاد داخلی بطن چپ در پایان دیاستول

54

51

48-59

48

43-52

46

LVV

حجم بطن چپ

160

181

154

110

122

101

SV

حجم ضربه ای

116

گزارش نشده

113

75

68

گزارش نشده

LV

دیواره LV

11.3

10.6

10.8

13.7

13.8

10.3

سپتوم

19.9

10.7

10.9

13

13.5

10.3

توده بطن چپ

302

308

283

330

348

211

ضخامت دیواره بین بطنی در کشتی گیران وسایر رشته های مقاومتی زیاد است که شاید دلایل احتمالی آنرا بتوان فشار پس بار زیاد ذکر کرد. که انقباضات بیشینه ایزومتریک در خلال کشتی جرم بطن چپ را بالا برده ولی حجم پایان دیاستول کمتر از استقامتی کاران میباشد.(جدول از فیزولوژی ورزشی (1).انرژی.تغذیه و حرکات انسانی.ترجمه دکتر اصغر خالدان)

مقایسه ای دیگر از نظر اندازه حفره و ضخامت دیواره

ورزش

   LIVDd میلی لیتر

ورزش

ضخامت دیواره میلیمتر

دوچرخه استقامتی

5.91

قایقرانی

2.13

اسکی صحرانوردی

5.41

دوچرخه استقامت

2.02

شنا

4.90

شنا

1.71

ورزش 5 گانه

4.35

کانو

1.70

کانو

4.23

دو استقامت

1.49

دوچرخه سرعت

3.97

واترپلو

1.38

قایقرانی

3.87

دوچرخه سرعت

1.35

دو استقامت

3.47

وزنه برداری

1.23

فوتبال

3.11

کشتی و جودو

1.21

هندبال

2.87

تنیس

1.00

تنیس

2.69

ورزش 5 گانه

0.98

هاکی رو یخ

2.41

اسکی صحرانوردی

0.98

مشت زنی

2.25

مشت زنی

0.94

اسکی آلپاین سرعت

2.13

اسکی روی یخ

0.88

شمشیر بازی

2.09

فوتبال

0.76

تکواندو

2.07

هاکی روی یخ

0.69

واترپلو

2.02

شمشیربازی

0.63

شیرجه

1.70

دو سرعت

0.54

اسکی رو یخ

1.68

والیبال

0.39

والیبال

1.43

شیرجه

0.38

سورتمه رانی

1.35

اسکی آلپاین سرعت

0.29

وزنه برداری

1.32

مسابقات پرتابی

0.25

کشتی و جودو

1.25

تکواندو

0.23

اسب سواری

0.43

هندبال تیمی

0.19

مسابقات پرتابی

0.18

اسب سواری

0.13

کشتی رانی

0.10

سورتمه رانی

0.07

دو سرعت

00

کشتی رانی

0.00

وزنه برداری و کشتی رتبه بالا در ضخامت دیواره ولی رتبه پائین در ابعاد حفره داشتند.

جدول از کتاب قلب شناسی ورزشی و فعالیت بدنی. ترجمه دکتر ولی الله دبیدی روشن و همکاران

انرژی مصرفی در کشتی

انرژی مصرف شده در کشتی برای مردان حدود 13 کیلو کالری در دقیقه و برای زنان کمی کمتر 10کیلو کالری عنوان شد که البته بستگی به وضعیت در گیری ،سطح رقابت،فنون فرد یا حریف وشرایط محیطی و غیره میتواند متفاوت باشد.و برخی منابع برحسب مت آن را 10 برابر مت دانستند.

ترکیب بدنی کشتی گیران

سه  مدل ترکیب بدنی(مدل ترکیب شیمایی بدن،مدل ترکیب آناتومیکی بدن و مدل 2 قسمتی با و بدون چربی بدن) شناخته شده است که ما برای کشتی گیران اکثرا از مدل توده با چربی و بی چربی استفاده میکنیم و آنچه قابل ذکر است در صد نسبتا پایین در صد چربی کشتی گیران نسبت به سایر رشته های ورزشی میباشد که مطمئنا هرچه به سمت اوزان پایین تر میرویم در صد چربی نیز پایین تر خواهد رفت.

در صد چربی کشتی گیران نخبه المپیکی بین 5 تا 16درصد گزارش شد که سعی شد از چند منبع استفاده شود البته فراموش نشود که سال اندازه گیری و سطح ورزشکاران نیز می تواند در نتیجه ها تاثیر گذار باشد.به عنوان مثال کشتی در سالهای گذشته و با قوانین گذشته در سیستم انرژی در گیر آنها نیز تاثیر داشت که شاید این تاثیر در سیستم انرژی اثر گذاری روی در صد چربی نیز داشته باشد ولی امروزه کشتی در 2 زمان 3دقیقه ای با این قوانین ترکیب بدنی کمی متفاوت تر دارد.

 اوزان کشتی

کشتی در دستجات رشته های مربوط به وزن میباشد که همانند سایر ورزشهای مبارزه ای مثل بوکس و جودو وانواع رشته های وزنی رسیدن به وزن از تهمیت خاصیی برخوردار است.

نگاه تاریخی به وزن کشی در کشتی

در گذشته این رشته ورزشی چه در المپیک باستان و چه در اولین دوره المپیک نوین کشتی در یک دسته وزنی یعنی بدون وزن کشی صورت می گرفت که شاید مشابه آن را امروزه در بعضی از کشتی های سنتی ببینیم که وزن کشی در آن مفهومی ندارد.و این رفته رفته به دو وزنه (سبک و سنگین وزن -+75کیلوگرم)و بعد سه وزنه (پروزن،خروس وزن ،سنگین وزن)و رفته رفته به شکل امروزی در آمده است.آنچه که امروزه کار راسخت کرده است  متفاوت بودن اوزان المپیک و جهانی که مستلزم دانش و اطلاعات کافی برای مربیان ورزشی میباشد که در که سر وزن رسیدن بر عملکرد ورزشی کشتی گیران در هنگام مسابقه لطمه وارد نکند.

تراکم یا ازدیاد وزنی در کشتی یعنی چه؟

بعضی از کشورها ویا برخی نقاط کشور برحسب ژنتیک ،تغذیه و برخی عوامل دیگر تعداد زیادی در یک وزن قرار دارند که این کار را برای کشتی گیران سخت می کند که مثلا در اوزان 63و 76 کیلوگرم کشور مان یا در سنگین وزن کشور روسیه ویا در سبک وزن کشور های کره و ژاپن مثالهای خوبی از این حالت میباشد که جالب تر از آن مدالهای گرفته شده هم معمولا بدین شکل میباشد.که به همین دلیل برخی کشتی گیران تمایل دارند یا با کاهش ویا برخی با افزایش وزن به دستجات وزنی با تعداد کمتر بروند و شانس قهرمانی و یا انتخابی خود را بالاتر ببرند.

محدودیت سنگین وزن

کشتی از معدود رشته های وزنی میباشد که در حال حاضر وزن آخر آن با محدودیت وزنی مواجه است یعنی هر کسی با هر وزنی نمیتواند در سنگین وزن کشتی بگیرد همانطور که در اسلاید ها واضح است در گذشته چنین نبوده و تیلور 196کیلوگرمی مثال خوبی میتواند باشد که حتی با چنین وزنی به مقام قهرمانی نرسید و به کشتیگیران سبک تر از خودش بازی را واگذار می کرد.پس از بررسی های به عما امده و محاسبه میانگین وزن و قد آنهایی که صاحب مدال می شدند از سال 1985مسابقات کشتی در وزن 130کیلوگرم برگزار می شد.

وزن مطلوب

-          وزن مطلوب ،وزن بدنی است که در آن ورزشکار سهم درستی از عضله ،استخوان،چربی و در نتیجه اندازه ،قدرت ،توان و انرژی کافی برای تامین نیازمندیهای ورزشی خود داشته باشد.(راهبردهای تغذیه ای دکتر گائینی)

-        چرخه وزنی

-          کاهش سریع وزن پیش از مسابقه و افزایش سریع وزن و نیز تکرار این روند را گویند.عملکرد هوازی کاهش و عملکرد بی هوازی تاثیر کمتر گزارش شد.(مبانی تغذیه ورزشی.ترجمه دکتر حمید محبی –دکتر محمد فرامرزی)

نکته:چرخه وزنی موجب کاهش متابولیسم استراحتی کشتی گیران می شود.

MWWچیست؟

Minimal wrestling weightحداقل وزن یک کشتی گیر است که طبق فرمول بدست میاید بطوریکه ابتدا چگالی بدن طبق فرمول بر حسب قد ،وزن و چربی زیرپوستی محاسبه شده و طبق این روش میتوان گفت که یک ورزشکار حداقل وزنی که میتواند داشته باشد ویا به نوعی دیگر میتوان گفت حداکثر وزنی که باید کم کند چقدر است.

برای مطالعه بیشتر به کتاب تغذیه ورزشی مک آردل کچ مراجعه شود.

یک جدول که نشان میدهد کشتی گیران در اوزان مختلف حداکثر باید چه وزنی داشته باشند و اگر بیشتر از این محدوده باشند باید به دسته وزنی بالاتری بروند.

رو شهای گزارش شده  کاهش وزن

بسیاری از کشتی گیران برای نمایش بهتر ،بهبود اجرا و افزایش شانس موفقیت خود در مسابقه ،اقدام به کاهش وزن می کنند.انگیزه شرکت در مسابقه،کشتی گیران را تشویق می کند تا وزن خود را کم کنند ،حتی اگر بدن آنها چربی زیادی نداشته باشند.انگیزه اصلی کشتی گیران برای کاهش وزن ،شرکت در کلاس وزنی پایین تر است،زیرا تصور می کنند شانس موفقیت آنها افزایش میابد.بعلت دشواری اندازه گیری عملکرد ورزشکار در یک مسابقه(کشتی)،هیچ شواهد قانع کننده ای وجود ندارد که نشان دهد عملکرد کشتی گیران در وزن پایین تر بهبود میابد.

به همین دلیل کشتی گیران مجبور به روش های کاهش وزن طاقت فرسا و سختی می شوند که موجب صدمات جبران پذیری برای آنها میشود.چند مورد کاهش وزن رایج در جدول زیر گزارش شده است:

کم آبی (دهیدراسیون) و آب رسانی مجدد(رهیدراسیون) در کشتی گیران

عواقب کم آبی به ویژه برای ورزشکاران خیلی جدی است.کم آبی حجم پلاسما را کاهش میدهد و بنابراین کار قلب باید افزایش یابدتا عضلات فعال،از مواد مغذی برخوردار شوند.همچنین آب برای تولید عرق ضروری است،از این رو دهیدراسیون می تواند ظرفیت بدن برای تولید عرق را کاهش دهد و به این ترتیب،توانایی ورزشکاران برای تنظیم دمای بدن دچار اختلالمی شود.زمانیکه ورزشکاران مبتلا به کم آبی ،عرق می کنند،آب درون سلولی آنها به منظور ایجاد تعادل حجم آب برون سلولی به بیرون کشیده میشود.بنابراین،ظرفیت تولید انرژی سلولها کاهش میابد.سرانجام کم آبی،غلظت الکترولیتها را افزایش می دهد و تولید ادرار را کم می کند.این امر بالقوه آسیب رسانی دارد.ادار باید شفاف و بیرنگ باشد و در روز نباید کمتر از 1200می لیتر تولید شود.

کم آبی بدن کشتی گیران پس از تمرینهای روزانه ممکن است به 1تا3%برسد. درساعات پس از تمرین،و حتی در بین یک جلسه تمرین،چنانچه آب گیری مجدد به صورت کامل صورت نگیرد،کم آبی بدن در روزهای بعد نیز افزایش خواهد یافت.این فرایند می تواند به کم آبی پیشرونده به اندازه 5تا8%منجر شود.با کاهش بیشتر مایعات بدن،مقدار زمانی که طول می کشد تا بدن دوباره به طور کامل آب گیری شود،طولانی تر می شود.

کشتی گیران باید توجه داشته باشند که جایگزینی مایعات درون سلولها،هنگامی که کم آبی بیش از 2تا3روز طول بکشد به 48ساعت زمان نیاز دارد.این در حالی است که کشتی گیران بعد از مراسم وزن کشی حدود 15تا20ساعت وقت دارند که آب از دست رفته را جبران کنند.بدیهی است،در چنین شرایطی جایگزینی مایعات از دست رفته امکان پذیر نیست و کشتی گیر دچار افت عملکردمیشود.

تمامی مقالات ذکر شده درمورد   الگوهای  کاهش وزن،کاهش وزن تدریجی را روش مناسب برای کاهش وزن دانسته و ورزشکاران و مربیان را از روش کاهش وزن سریع مرسوم سنتی مثل استفاده از لاستیک ها و محدودیت کالری شدید در اخرین روزها و استفاده بیش از حد از سونا ومحدودیت اب شدید را مناسب برای کاهش وزن ندانسته و این روشها موجب کاهش عملکرد انها شده است.همانطور که قبلا گفته شد سنجش عملکرد یک کشتی گیر در مسابقه  کار مشکلی است که برخی از این مقالات از طریق سایر آزمونها مثل آزمون های قدرت و استقامت عمومی استفاده شد و یا از طریق پرسشنامه بدان پرداختند.

در یک تحقیق که پاسخ های فیزولوژیک و ایمونولوژیک در دهیدراسیون و اجرا یآنها با کارسنج دستی در کشتی گیران فرنگی مورد بررسی قرار گرفت افزایش لنفوسیتها،لکوسیت هاو نوتروفیل ها گزارش شد که نشان از کاهش سیستم ایمنی این ورزشکاران میباشد که میتواند انها رابیشتر در معرض سیستم پنجره باز قرار دهد.

برای مطالعه بیشتر:رجوع به مقاله دکتر دبیدی روشن و همکاران

شاخص گلیسیمیک

پاسخ گلوکز خون به خوردن غذاهای گونانگون با شاخص گلیسیمیک بیان می شوداستانداد مرجع آن پاسخ به نان سفید است که معادل 100و غذاهای دیگر کربوهیدراتی به عنوان درصدی از این مرجع مقایسه میشوند.برای مثال پوره سیب زمینی 120و یا ماکارونی 45است پس سیب زمینی سریتر قند خون را بالا برده که دانش این شاخص  می تواند  در ریکاوری سریعتر و یا تولید انسولین کمتر در بعضی از موارد برای  کشتی گیران  مورد توجه قرار گیرد.مثلا کشتی گیری که فاصله بین 2 مسابقه وی کمتر از 2 ساعت است باید چگونه خوردن کربوهیدرات خود را تنظیم کند که هم قند خون وی حفظ شود و هم ذخایر گلیکوژن آن حدالمقدور بیشتر بازسازی شود و همچنین نکته مهمتر از ان دچار افت قند خون شدید و شوک انسولینی نشود.

به طور کلی کربوهیدرات های پیچیده شاخص قندی پایین تری دارن پس نتیجه میگیریم در فواصل طولانی تر می توانند مفید باشند و کربوهیدراتهای ساده شاخص گلیسیمیک بالاتر یعنی قند خون را سریع بالا می برند پس بین مسابقات و فواصل نزدیک تر به مسابقات باید از انها استفاده کرد.

البته با ترکیب غذاها میتوان این شاخص ها را تغییر داد مثل گردو در نان و یا ترکیب شیرینیجات با سایر مواد با شاخص گلیسیمیک پایین تر می توان چنین کرد.

برای مطالعه بیشتر:

اصول بنیادی فیزولوژی ورزشی (1).ترجمه دکتر عباسعلی گائینی و دکتر ولی الله دبیدی روشن(فصل تغذیه و فعالیت ورزشی)

تغذیه پس از وزن کشی

آنچه که اکثر منابع پیشنهاد می کنند مصرف کربوهیدرات وو مایعات بیشتر و مصرف پروتئین بر حسب نیاز بدن و کاهش مصرف چربی و پرهیز از غذاهای پر فیبری،سرخ کردنی و سوداها میباشد.

اختلالهای تغذیه ای در ورزشکاران

گرسنگی کشیدن ،دهیدراسیون،استفراغ عمدی و استفاده از ملینها روشهایی هستند که ورزشکارانانتخاب می کنند تا وزن بدن خود را کاهش دهند.استفاده از چنین روشهایی ،ورزشکاران را مستعد اختلالهای تغذیه ای می کنند.

اختلالات تغذیه ای در اصل نوعی بیماری روانی است که به شکل بدنی آشکار می شود.

برای مطالعه بیشتر:

1.تغذیه ورزشی مک آردل کچ کچ

2.راهبردهای تغذیه ای در فعالیت های ورزشی وکنترل وزن.دکتر عباسعلی گائینی

3.مبانی تغذیه ورزشی.دکتر حمید محبی و دکتر محمدفرامرزی.(فصل11)

بی اشتهایی عصبی

تشخیص فرد مبتلا به بی اشتهایی عصبی کمی مشکل است.در حقیقت بی اشتهایی عصبی،یک سندروم بالینی است که بر اثر تحمیل گرسنگی طولانی مدت بر خود پدیدار می شود.کاهش شدید وزن،ضعف و سستی حین تمرین،ریزش مو،کاهش فشار خون،برادی کاردی قلبی و درد شکم از مهمترین علائم آن میباشد.

پر اشتهایی عصبی

پر خوری سیری ناپذیر عصبی که در ورزشکاران نیز شایع است را گویند.چشمان قرمز(بر اثر استفراغ بیش ازحد)،صورتی پف آلود،نوسان وزنی بیشتر از 2.2تا4.2در هفته،تغییرات خلق و خوی،خواب بیش از حد ،پوسیدگی دندانهاو رفلاکس معده را شاید بتوان از مهمترین نشانه ای پر اشتهایی عصبی دانست.

جریان خون معده ای روده ای در حین فعالیت ورزشی

تمرین پویا تاثیر زیادی بر جریان خون احشایی دارد و همچنین با افزایش ضربان قلب جریان خون احشایی کاهش میابد.کم آبی و استرس گرمایی نیز باعث تشدید شدن آن می شود از این رو در کشتی که در ضربانهای بالا اجرا می شود شاید بتوان گفت تخلیه معده ای آرام تر که خود شاید باعث اختلال در ورزشکاران شود که مهمترین راه مقابله با آن نوشیدن مایعات به مقدار کافی باشد.

برای مطالعه بیشتر به کتاب فیزیولوژی ورزشی پیشرفته (پیتر فرلی.مایکل جوینر.وینست کاینرو)فصل 12 مراجعه شود.

دوپینگ و مکمل های ورزشی در کشتی گیران

کراتین

کراتین در قالب فسفوکراتین،نقش غیر قابل انکاری در متابولیسم انرژی دارد.PCماده ای است که در فسفوریلاسیون مجددADPدر تشکیلATPشرکت می کند.PCبه ویژه این عمل را در فعالیتهای ورزشی کوتاه مدت خیلی شدید انجام می دهد.

کراتین یک ماده نیترژن دار است که در بدن عمدتا در کبد سنتز می شود،همچنین مقدار کمی در کلیه ها و لوزالمعده سنتز می گردد.اسید آمینه آرژنین،گلیسینو متیونین پیش سازهای سنتز کراتین در بافت مذکور میباشند.

به طور کلی یک رژیم مکمل سازی کراتین شامل یک دوز بارگیری 20تا25گرم روزانه به مدت 5روز میباشد.و این کار ادامه پیدا می کند به مصرف روزانه 2گرم کراتین روزانه.

در بیشتر مطالعات مصرف کراتین باعث افزایش عملکرد ورزشی شد.

مصرف مکمل کراتین و تغییرات وزن بدن

به طور کلی،مصرف طولانی مدت کراتین با افزایش وزن بدن همراست.که این در رشته های وزنش یک نقص بزرگ است.اعتقاد براین است که این افزایش که مربوط به توده خالص است تا حدودی با افزایش آب کل بدن ارتباط دارد.تصور می شود افزایش محتوای کراتین موجود در عضله ،شیب اسمزی درون سلولی را افزایش می دهد و باعث می شودتا سلولها از آب پر شوند.همچنین به نظر می رسد افزایش محتوای کراتین عضله ،سنتز انقباضی عضله را زیاد کند.

کراتین همچنین موجب مقاومت بیشتر به خستگی حین فعالیت می شود و همچنین شاید یک روش بی خطر و قانونی برای افزایش توده عضلانی باشد.

در مقاله ارائه شده توسط دکتر گائینی و همکاران نشان داده شد که مصرف کوتاه مدت کراتین در کشتی گیران موجب افزایش معنی داردر عملکرد  سرعتی کوتاه مدت و بلند مدت و مسافت طی شده و آزمون استقامتی در دوهای سرعتی تناوبی (30دوی 5ثانیه ای با 10ثانیه استراحت)آنها و همچنین بهبود در اکستنشت زانو در 1RM(قدرت)گردید.

برای مطالعه بیشتر:

1.مبانی فیزولوژی ورزشی.انتشارات پیام نور.اقتباس و ترجمه دکتر عباسعلی گائینی(فصل 11)

2.تغذیه ورزشکاران قدرتی.انتشارات دانشگاه مازندران.ترجمه دکتر میردار و همکاران(فصل8)

و مقاله ارائه شده در اسلایدها

تریپتوفان و اسید آمینه شاخه دار (BCAAs)

تریپتوفان که یک انتقال دهنده عصبی میباشد ممکن است با افزایش تحمل درد،عملکرد را بهبود بخشد.کاهش در غلظت اسیدآمینه شاخه دار پلاسما در طول فعالیت ورزشی ممکن است اثرات منفی بر اجرای فعالیت ورزشی از طریق تغییرات در سرتونین داشته باشد.و سرتونین در مغر از اسید آمینه تریپتوفان سنتز می شود.

از آنجایی که تریپتوفان با اسید آمینه شاخه دار و دیگر اسید آمینه بزرگ خنثی،فنیل آلانین،تیروزین و متیونین برای جذب رقابت می کند،کاهش سطح اسید آمینه شاخه دار در طول فعالیت ورزشی می تواند باعث افزایش جذب تریپتوفان مغز گردد.از این رو مقدار سرتونین مغز می تواند افزایش یابد.که ای موجب اثرات آرام بخشی روی سیستم مرکزی می شود.

در تحقیق انجام شده توسط دکتر امیر ساسان و همکاران مصرف اسید آمینه شاخه دار تاثیر چندانی بر آسیب سلولی کشتی گیران نداشت.

بی کربنات سدیم

هنگام فعالیت های ورزشی خیلی شدید ،عمدتا در اثر افزایش اسیدلاکتیک موجود در عضله و کمتر شدن PHعضله،یون هیدروژن انباشته می گردد (همانند کشتی).افزایشاسیدوز درون سلولی به کاهش نیروی تولیدی می انجامد که احتمالا دلیل آن اختلاف در زوج تحریک –انقباض و چرخه پل ارتباط و مهار آنزیم های گلیکولیتی(برای مثال فسفوفروکتوکیناز)مورد نیاز برای بازسازی ATPاست.برای بی اثر کردن این مقادیر اسیدوز درون سلولی ،ورزشکاران کوشیدند تا با خوردن بی کربنات سدیم،دستگاه تامپونی بی کربنات خود را تقویت کنند.

به نظر می رسد که در عملکردهای خیلی شدید که بین 1تا7.5دقیقه طول می کشند،بارگیری بی کربنات سدیم زمانی از خود تاثیر سودمندی به جا خواهد گذاشت که مقدار بارگیری 3 گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن است.

(مبانی فیزولوژی ورزش.دکتر گائینی.فصل 11)

اختلالات معده ای روده ای مثل اسهال و نفخ و آریتمی قلبی به علت کاهش غلظت پلاسمایی پتاسیم  از اصلی ترین عوارض مصرف آنها میباشد.

در تحقیقی که ترکیب کراتین و بی کربنات و کراتین خالی و بی کربنات خالی به آزمودنیها داده شد.درگروه ترکیبی افزایش 13درصدی توان بی هوازی بیشینه و به ترتیسب 5 درصد افزایش با کراتین و 3 درصد با بی کربنات گزارش شد که نکته جالی ترکیب این دو ماده و اثر بخشی چشمگیر آن میباشد.

عوامل تاثیر گذار در موفقیت و اصول تمرین در کشتی

الکساندر مدوید معتقد است که یک کشتی گیر نخبه باید به اندازه یک وزنه بردار قدرتمند و به اندازه یک ژیمناست دارای انعطاف پذیری بالا و به عنوان یک دونده از قابلیت های هوازی و باید همانند یک شطرنج باز از فکر خود استفاده کند تا پیروز میدان باشد.

اصول دهگانه تمرین

1.اصل ویژگی تمرین:تمرین مطابق نیازمندیهای کشتی بایی باشد.

2.اصل اضافه بار:فشار کار بصورت تدریجی افزایش میابد.دانستن معادله FITTتکرار شدت مدت و نوع تمرین مهم است.

3.اصل سازگاری:تمرین صحیح و اصولی موجب تغییرات سودمند فیزیولوژیک می شود.

4.اصل پیشرفت تدریجی

5.اصل تفاوتهای فردی

6.اصل تنوع:تمرین نباید موجب دلزدگی کشتی گیران شود.

7.اصل گرم کردن-سرد کردن

8.اصل تمرین دراز مدت:نتایج تحقیقات نشان می دهد قهرمانان نخبه قبل از رسیدن به نقطه اوج،به 8 تا 10 سال تمرین نیاز دارند.

9.اصل برگشت پذیری

10.اصل اعتدال:زیاده روی در تمرین باعث دلزدگی می شود.

پلکان موفقیت

عوامل تاثیر گذار بر اجرای کشتی

عوامل موثر بر عملکرد یک کشتی گیر را می توان در قالب 4عامل مهم به شرح زیر تقسم بتدی کرد:

1.آمادگی جسمانی

2.آمادگی روانی

3.آمادگی تکنیکی

4.آمادگی تاکتیکی

که البته هرکدام از این عوامل یه عوامل ریزتری تقسیم می شوند،که به تنهایی می تواند بر عملکرد کشتی گیران تاثیر بگذارند.

آمادگی جسمانی

1.انعطاف پذیری

2.توان انفجاری در اجرای فنون

3.آمادگی قلبی-تنفسی

4.توانایی بازگشت سریع به حالت اولیه(ریکاوری)

5.سرعت

6.قدرت عضلات کمربندی شانه

7.قدرت تنه و عضلات کمر

8.قدرت پرتاب

9.قدرت گرفتن

10.توان بی هوازی

11.درصد چربی مطلوب

12.استقامت عضلانی

13.تعادل(ایستا-پویا)

14.قدرت پاها

15.استقامت عضلانی بالاتنه

16.قدرت عضلات گردن

17چابکی

18.واکنش سریع دستها و پاهها

آمادگی روانی شامل:

1.روحیه مبارزه طلبی

2.میل به پیروزی تا آخرین لحظه

3.اعتماد به نفس در حمله

4.تمرکز

5.بالابودن بهره هوشی کشتی گیر

6.خونسردی در شرایط بحرانی

7.خودباوری

8.کنترل اضطراب و استرس روانی

9.تفکر مثبت قبل از مسابقه

10.دوری از تفکر منفی قبل از مسابقه

11.تصویر سازی ذهنی

12.تاثیر رسانه ها و جامعه

آمادگی تکنیکی شامل:

1.تبحر در اجرای فنون سروپاوپرتابی

2.تبحر در دفاع فنون سروپا

3.تبحر در اجرای فنون خاک

4.تبحر در دفاع فنون خاک

5.داشتن شگردها و مهارتهتی فنی منحصر به فرد

6.آموزش پذیری فنی

آمادگی تاکتیکی شامل:

1.داشتن استراتژی مشخص و قابل تغییر برای هر مسابقه در مواجه با حریفان مختلف

2.درک فیزیکی از موقیعت بدن روی تشک

3.توانایی اجرای فنون ذز شرایط بحرانی عمل-عکس العمل

مرحله اول برای برنامه نویسی انجام آزمونهای مختلف است که در بحث مشخصات فیزیولوژیک کشتی یران بدان پرداخته شد و فقط به این نکته می پردازیم که امروزه برحسب اصل ویزگی در کشتی بهتر است آزمونها شبیه مسابقه و اجرای فنون در کشتی طراحی شود که استاندارد سازی این آزمونهای مربی ساخته کار مشکلی میباشد ولی انچه مسلم است نزدیک تر بودن نتیجه آزمونها به عملکرد ورزشی در مسابقه میباشد.

زمان بندی تمرین

تمرینات ورزشی را مربیان برحسب زمان تقسیم میکنند.

1.دوره یا چرخه چهار ساله (المپیکی)

2.چرخه سالیانه

3.چرخه ماهانه

4.چرخه هفتگی

آنچه که مهم است رساندن اوج عملکرد ورزشی کشتی گیر در مسابقات دلخواه مثل مسابقات انتخابی تیم ملی و یا مسابقات جهانی و المپیک است.

شرایط تمرین برای اوج گیری

اوج گیری برای رقابت پیچیده است و ورزشکار در کوتاه مدت نمی تواند به آن دست یابدفاما به شیوه زنجیر وار و تدریجی می تواند بدان دست یابد.ورزشکار قبل از اوج گیری باید مراحله هایی را در فرایند تمرینی بگذراند.

در واقع ورزشکاری که به بالاترین درجه تمرین می رسد،در واقع به بالاترین سطح آمادگی جسمانی دست یافته است و همه قابلیتهای زیست حرکتی لازم را برای ورزش یا رویداد کامل کرده است.

برای مطالعه بیشتر به کتاب نظریه وروش شناسی تمرین.تئودور بومپا.فصل 10 مراجعه شود.

در رشته هایی مثل کشتی که معمولا کشتی گیران برای انتخابی در تیم ملی و سایر مسابقات هم به اوج عملکرد نیز نیاز دارند ورزشکاران مجبورند از الگوهای دوره بندی 2اوجی ویا سه اوجی استفاده کنند و آنچه مسلم است اوج اصلی در مسابقات مهم تر باید طراحی شود.

برای مثال برای یک برنامه یک چرخه ای یک سالهاول مرحله آماده سازی عمومی،مرحله آماده سازی ویژه،فصل پیش از رقابت،فصل رقابت و مرحله انتقال تقسیم میشود.برای مطالعه بیشتر به کتابفیزیولوژی تمرین.گریگوری وایت.ترجمه دکتر حمید اراضی و همکاران.چاپ انتشارات گیلان فصل اول مراجعه شود.

مثالی از این شیوه برای کشتی گیران

هموستاز،چرخه فراجبرانی(بیش جبرانی،(SC،بهبود عملکرد

بدن انسان به گونی ساخته شده که شرایط فیزولوژیکی داخلی یا هموستاز رانسبتا ثابت نگه می دارد.حجم خون،هماتوکریت،فشار شریانی و دمای مرکزی از مهم ترین عوامل فیزیولوژیکی هموستاز می باشد.زمانیکه این تعادل بهم بخورد،بدن برای حفظ هموستاز به طور حاد واکنش نشان می دهد و اگر این روند آشفتگی ادامه یابد عملکرد آن در سطح بالتری هماهنگ می شود.

در کل در مرحله خستگی و سپس استراحت کافی ذخایر شیمیایی بدن نه تنها تکمیل نمی شود بلکه فراتر از سطح طبیعی بازسازس می شوند.

              

و با ادامه این چرخه به تناوب به بهبود سطح مطلوبی از علمکرد میرسیم.

و اگر خوب ریکاوری نشود موجب نقص در این چرخه خواهد شد.

انواع قدرت و برنامه برای افزایش قدرت در کشتی

تمرینات وزنه برای کسب قدرت حداکثر

قدرت حداکثر،نقش مهمی در ایجاد قدرتویزه کشتی دارد اما به تنهایی نمی تواندموثر واقع شود.بلکه ،پیش شرط اصلی برای تمرینهای افرایش توان است. در این قسمتبه چند نوع روش برای کسب قدرت حداکثر با وزنه را بررسی می کنیم.

1.الگوی هرم مسطح

یکی از بهترین روشها برای کسب قدرت حداکثر میباشد.در این روش باعث افزایش ناچیز در حجم عضلانی می شود که این در کشتی یک حسن است.

نکته :کشتی گیران سنگین وزن با عضلات بزرگتر ،نسبن به سبک وزن ها به مدت زمان بیشتری برای استراحت نیاز دارند.

2.الگوی هرم ساده

یکی از روشهای متداول استفاده از این روش می باشد ،که هرچه تعداد تکرار کمتر می شود به شدت افزوده می شود.

3.الگوی هرم دوگانه

در مورد این الگو که اولین بار در سال 1986معرفی شد،فواید متعددی ذکر شده است،اما توجه به این نکته ضروری است که این الگو فشار زیادی را در ست های پایین هر حرکت به ورزشکار وارد می کند.این فشار می تواند موجب خستگی دستگاه عصبی مرکزی فعضلات درگیرواختلال در فراخوانی سریع تارهای تند انقباض که پیامد آن افزایش حجم عضله به جای افزایش توان خواهد بود.پس برای آن دسته از ورزشکارانی که مشکل کاهش وزن دارن باید با احتیاط با آن کار شود.

الگوی هرم اریب

نخستین باز بومپا در سال 1993الگوی هرم اوریب را معرفی کرد.که در واقع شکل پیشرفته هرم دوگانه می باشد.این روش هم همانند هرم مسطح به هایپرتروفی چندانی منجر نمی شود.

80%-6تکرار

85%-4تکرار

90%-3تکرار

95%-2تکرار

80%-6تکرار

استراحت بین ست ها حداقل 3دقیقه باشد.

روش دلروم و واتکینز

این روسش شکل بسیار ساده از روش هرمی است.بیشتر در برنامه تندرستی افراد مبتدی ازآن استفاده می شود.ابتدا 10RMرابدست می آوریم و سپس با 50و 75 و 100% شدت انجام می دهیم.

روش مک کوئین

این روش نیز روش قدیمی بوده و برای افزایش قدرت به شکل 3تا 12 تایی انجام میشد.

روش اسپاسوف

با استفاده از این روش قدرت در کمترین زمان افزایش یافته و تا 72 ساعت پس از اجرای یک جلسه تمرین حفظ می شود.و در صورت قطع تمرین قدرت نیز خیلی سریع کاهش میابد.در این روش با تکرار های کم از در صد های پایین شروع شده و به سمت 1RMمی رویم.برای مطالعه بیشتر به کتاب روش شناسی تمرین.پیام نور.دکتر گودرزی و سوری مراجعه شود.

تمرینات دایره ای

 1. طرزقرارگرفتن ایستگاهها حتماً نباید به صورت دایره باشد.
 2. تعیین زمان برای ایستگاهها به جای تعیین تعداد تکرار
 3. کاهش زمان ایستگاهها (اگرزیاد باشد) برای افراد مبتدی
 4. کاهش زمان وتعداد ایستگاهها برای افراد با سِنین پایین
 5. افزایش زمان استراحت بین دورها برای افراد با سِنین پایین

6.طرزقرارگرفتن ایستگاهها حتماً نباید به صورت دایره باشد.

7.تعین زمان برای ایستگاهها به جای تعیین تعداد تکرار

8.کاهش زمان ایستگاهها (اگرزیاد باشد) برای افراد مبتدی

9.کاهش زمان وتعداد ایستگاهها برای افراد با سِنین پایین

10.افزایش زمان استراحت بین دورها برای افراد با سِنین پایین

گروههای عضلات در گیر در فنون کشتی و تمرینات با وزنه

چگونگی اجرای تکنیک کشتی را از جهت،زاویه اجرای فن و وضعیت عضو هنگام اجرا آنالیز و عضلات حرکت دهنده اصلی تکنیک را مشخص می کنیم.پس ابتدا باید فن مورد نظر را تجزیه و تحلیل حرکتی نمود.

معمولا بعلت نداشتن دانش کافی در تجزیه و تحلیل بیومکانیکی فنون و همچنین حفظ اصل ویژگی معمولا مربیان اصل ویژگی با تمرینات آدمک مخصوص و یا مرور فن با حریفان مختلف در اوزان و تعییت درصدی از مقاومت حریف رعایت می کنند.

Bilateral deficit and bilateral facilitation

 • کاهش دوطرفه:مجموع  نیروهای اختیاری عضلات به صورت دو طرفه(همزمان)کمتر از مجموع نیروهای اختیاری همان عضلات به طور یک طرفه(راست و چپ)است.
 • نقص یا کاهش دو طرفه احتمالا یک پدیده عصبی است.
 • و احتمالا تداخلهایی که بین دو نیمکره ایجاد می شود باعث کم شدن نیرو می شود.
 • تسهیل دو طرفه هم در رشته هایی که با دوست و یا دو اندام چپ و راست (وزنه برداری و قایقرانی)اتفاق می افتد می تواند اتفاق بیافت.در واقع در این رشته ها کاهش دوطرفه یا کم و یا اصلا و جود ندارد و یا تسهیل دو طرفه داریم یعنی شاید بیشتر از تکی تکی در مجموع وزنه بزنیم.
 • که این عوامل را به اصل ویژگی تمرین باید نسبت داد.
 • در نتیجه در کشتی که معمولا حرکات (حمله،دفاع و بدل)با یک طرف بدن انجام می شود،آیا صحیح است که تمرینات قدرتی نیز به صورت یک طرفه انجام شود؟
 •  کسر یک طرفه افزایش یا کاهش یابد ؟
 • افزایشBDدر رشته هایی مثل تنیس،پرش سه گام و....
 • افزایش BFدر ورزش های جفت اندام مهم است.
 • و مقالات فارسی و انگلیسی که هر کدام در بالای اسلایدها به انها اشاره شد.

برای مطالعه بیشتربه کتاب فیزیولوژی ورزشی تلفیث نظر و عمل ترجمه دکتر گائینیو دریانوش و همکاران .فصل 4مراجعه شود.

 استعداد یابی در کشتی

برای کشتی فاکتورهای مثل هماهنگی و زمان واکنش-ظرفیت بالای بی هوازی و هوازی-هوش تاکتیکی-چهارشانه پهن و بازوهای بلند یک مزیت میباشد.

                           

منابع

اختصاصی physicaledu.ir

برای منابع، ضمایم و تصاویر بیشتر اصل مقاله را دانلود بفرمایید.

 

 

 

 

محتوای بیشتر در این بخش: « تمرینات TRX چیست ؟ فیزیولوژی ریکاوری »

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

Back to top
ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو