نخستین وبسایت تربیت بدنی وعلوم ورزشی

مدل S.O.S برای رسیدن به اهداف

مدل S.O.S  برای رسیدن به اهداف

مهمترین اشتباهی که اکثر افراد در مواجهه با فرایند هدفگذاری مرتکب می شوند این است که از وضعیت فعلی  خود آگاهی کافی ندارند.تصور کنید در یک جاده ناشناخته قرارد ارید و هیچ تابلویی در اطراف شما وجود ندارد
و از طرفی نقشه ای در دست دارید که در آن راههایی مشخص شده است.به نظر شما در چنین شرایطی نقشه به چه کار می آید؟وقتی نمی دانیم در کجای نقشه قرار داریم چگونه می توانیم راهی برای رسیدن به مقصد بیابیم؟
بنابراین اولین قدم برای رسیدن به اهداف این است که به شکلی دقیق موقعیت فعلی خود را بررسی کرده وبه آن اشراف کامل داشته باشیم.
حال کمی وقت بگذارید و به  این سوالات پاسخ دهید:
در حال حاضر از نظر موقعیت مالی/شغلی/تحصیلی/اجتماعی/خانوادگی در چه وضعیتی هستم؟
از چه امکاناتی برخوردارم؟(پول/مسکن/اتومبیل/مدرک/اعتبار اجتماعی/...)
ارتباطات من در چه حد است؟(خانواده/دوستان/اساتید/مدیران/...)
چه استعدادها و توانمندی هایی دارم؟
از چه تجاربی برخوردارم؟
اگر دست به قلم نشده اید به شما پیشنهاد می کنم دوباره به سوالات برگردید و به آنها پاسخ دهید .
بگذارید در این خصوص توضیح بیشتری بدهم.

اما مدل S.O.S چیست؟

مخفف Situation و به این معناست که هم اکنون در چه وضعیتی به سر می بریم
مخفف Objective و به این معناست که می خواهیم به چه هدفی برسیم
S  
مخفف Strategy به این معناست که راه رسیدن به این هدف چیست

پس همانگونه که مطرح شد اولین قدم برای رسیدن از نقطه به نقطه در زندگی این است که به خوبی ازمختصات نقطه آگاهی داشته باشیم و سپس نوبت می رسد به بررسی نقطه یا همان هدفی که مد نظر ماست.
اشکال دیگری که بسیاری افراد با آن مواجه هستند این است که به خوبی هدف را برای خود ترسیم نمی کنند.
لطفا به طور موقت دست از مطالعه برداشته و به این سوال پاسخ دهید:
اگر همین الان غول چراغ جادو بر شما نمایان می شد و به شما 30 ثانیه فرصت می داد که 3 هدف اصلی خوددر زندگی  را بیان کنید تا بلافاصله برآورده کند، آن 3 هدف چه چیزهایی بودند؟
30 
ثانیه شما از همین حالا شروع شد....
من بارها این سوال را از افراد پرسیده ام و در اکثر مواقع با جوابهایی اینچنین روبرو شده ام (البته در بعضی از موارد، جوابی درمدت زمان 30 ثانیه نشنیدم!):
"
می خواهم خوشبخت شوم"، "می خواهم پولدار شوم"،"می خواهم زندگی خوبی داشته باشم"،"می خواهم در یک خانه بزرگ زندگی کنم" و جواب هایی از این دست.
اگر شما هم اینگونه پاسخ داده اید، بدانید که غول چراغ جادو به هیچ وجه متوجه منظور شما نشده است! او معنی خوشبختی را نمی داند زیرا خوشبختی برای هر کسی به گونه ای منحصر به فرد تعریف می شود، برای او پولدار شدن تعریف مشخصی ندارد زیرا افراد بسیاری هستند که با بدست آوردن 10 میلیون تومان خود را پولدار فرض می کنند و افرادی هستند که حتی 10 میلیارد تومان هم برایشان عدد بزرگی نیست.غول چراغ جادو منظور شما از زندگی خوب را نمی داند.وقتی می گویید خانه ای بزرگ او ممکن است فکر کند شما خانه ای 60 متری می خواهید زیرا قبلا با کسی روبرو شده که در خانه ای 40 متری زندگی می کرده و آرزویش داشتن خانه ای بزرگ به اندازه 60 متر بوده است!(دیگر بماند که مشخص نکرده اید این خانه بزرگی که خواسته اید باید در کجای این دنیای پهناور باشد ، در بهترین خیابان شهرتان یا وسط کویر لوت!)
بنابراین اهدافتان را به شکلی واضح بیان کنید.
ضمنا آن را به صورت مثبت مطرح کنید،مثلا این گونه هدفگذاری اشتباه است: "من نمی خواهم چاق باشم." در این صورت طبق قانون جذب، ذهن شما به چاقی متمرکز خواهد داشت و به میزان بیشتری چربی برایتان فراهم می کند!
هدفتان را به صورت دقیق و قابل اندازه گیری مطرح کنید و برای بیان هدف، آن را به گونه ای به زبان آورید که گویی اتفاق افتاده است و نکته مهم اینکه برای رسیدن به آن ،زمان مشخصی را تعیین کنید.
حال می خواهم بر اساس این اصول هدف کاهش وزن را اینگونه مطرح کنم:
"
امروز 10 فروردین 1393 من در نهایت سلامتی، 65 کیلوگرم وزن دارم."
این هدف کسی است که اکنون (به عنوان مثال در فروردین 92) 85 کیلوگرم وزن داشته و قصد دارد طی یکسال 20 کیلوگرم از وزن خود را کم کند.
در اینجا باید به نکته مهمی اشاره کنم .بسیاری از افرادی که در دورهای غیر اصولی موفقیت شرکت می کنند به دلیل اینکه با ساز و کار دقیق رسیدن به اهداف به طور کامل آشنا نمی شوند تحت تاثیر جَوِ موجود ،دچار توهم شده و انتظار واهی رسیدن به اهداف بلند مدت را در مدت زمانی بسیار کوتاه دارند.مثلا توقع دارند که طی 3 ماه یک اتومبیل آخرین سیستم بخرند آن هم در شرایطی که حتی یک دوچرخه هم ندارند!.طبیعی است که پس از 3 ماه این اتفاق نمی افتد و آنها به شدت سرخورده می شوند.(من شخصا یکی از طرفداران قانون جذب هستم اما استفاده از آن برای رسیدن به اهداف شرایطی دارد که باید لحاظ شود)
نتیجه می گیریم که اهدافتان باید با توجه به امکانات فعلی با زمان بندی صحیحی انتخاب شوند.اهداف کوتاه مدت باید کاملا دست یافتنی و به شدت واقع گرایانه باشندمثل مطالعه یک کتاب،ثبت نام در یک دوره آموزشی،خرید لباس ورزشی،نوشتن یک مقاله و چیزهایی از این قبیل. اما برای اهداف بلند مدت اجازه دهید ذهنتان به پرواز درآید و از مرزها و محدودیتها عبور کند، گویی هیچ مانعی برای تحقق اهدافتان وجود ندارد.مهم نیست که از الان کل مسیر برایتان روشن باشد.
در فرایند هدفگذاری ، درصد بالایی از موفقیت شما به مکتوب کردن اهدافتان و آن هم به شیوه درست بستگی دارد.
و در نهایت به تعریف راهی برای رسیدن به هدف می رسیم.
برای اینکار می خواهم شما را با تکنیکی به نام پله گذاری آشنا کنم. در این تکنیک هدف را به مراحل کوچکتری تقسیم می کنیم.
ابتدا به قول استفان کاوی ذهنا از پایان آغاز می کنیم. در مورد مثال کاهش وزن، فرض را بر این می گذاریم که قرار است 1 سال آینده به وزن 65 کیلوگرم برسیم و این در حالی است که اکنون 85 کیلوگرم وزن داریم.
در روش پله گذاری به این صورت عمل می کنیم که ابتدا پله آخر را رسم می کنیم و کنارش می نویسیم فروردین 93 /65  کیلوگرم. سپس ماه به ماه (وبرای بعضی اهداف سال به سال) از آن کم کرده تا به په فعلی یعنی فروردین 92/85 کیلوگرم برسیم.
حال فرض کنید برای اردیبهشت 92 وزن 84 کیلوگرم را مشخص کرده ایم.اینگونه ذهن ما تغییر 1 کیلوگرمی را به راحتی پذیرفته و امکان اجرای آن بسیار آسان می شود.
کار دیگری که باید بکنید این است که برای رسیدن به اولین پله، برنامه اجرایی لازم را یادداشت کنید.مثلا"در هر وعده 5 قاشق کمتر غذا می خورم" " روزی نیم ساعت پیاده روی می کنم" " هفته ای 3 روز به باشگاه بدنسازی می روم" و ...  و با تعهد کافی آن را به انجام برسانید.
ابزار دیگری که به شما توصیه می کنم استفاده از" تصویر سازی ذهنی" است . بدین صورت که از وضعیت ایده آل خود تصویری بسازید،هر روز آن را در ذهن خود مرور کنید و از تماشای  آن لذت ببرید.تلاش کنید این تصویر تا حد ممکن واضح و شفاف و رنگی باشد.تصویر سازی ذهنی ضمن ایجاد تعهد بیشتر در شما می تواند قانون جذب را در راستای رسیدن به هدف به شدت فعال کند.
از فرصتی که دارید استفاده کنید،وضعیت فعلی خود را بررسی کنید،وضعیت مطلوب را نیز مشخص کنید و سپس راهکاری اجرای برای رسیدن به آن ترسیم کرده و متعهدانه و با اشتیاق به سمت اهداف خود گام بردارید.

Back to top
ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو