نخستین وبسایت تربیت بدنی وعلوم ورزشی

دوچرخه‌سواران بیشتر از مردم دیگر عمر می‌کنند

بررسی‌هایی که محققان فرانسوی بر روی دوچرخه‌سواران انجام داده‌اند، نشان می‌دهد این افراد عمر بیشتری نسبت به دیگران دارند و احتمال بروز عوامل اصلی مرگ و میر در آنها کمتر است.

دوچرخه سواری و طول عمر 

به گزارش خبرنگار علم ورزش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، طبق نتایج تحقیقاتی که اخیرا انجام شده فرانسویانی که در مسابقه توردوفرانس شرکت می‌کنند نسبت به همسالان خود بیشتر عمر می‌کنند.

زاویار ژون _ محقق مرکز تحقیقاتی مرگ ناگهانی در پاریس _ می‌گوید: «در مطالعات اخیر درباره‌ی تکنیک‌هایی افزایش‌دهنده‌ی کارایی و تاثیرات منفی فعالیت بسیار شدید بر سلامت ورزشکاران، دلایل مرگ ناگهانی دوچرخه‌سواران استقامتی مورد توجه واقع شد. بررسی‌ها بر روی 786 دوچرخه‌سوار فرانسوی که حداقل یکبار در توردوفرانس شرکت داشتند انجام شد و شرایط بدنی آنها با همسالان دیگرشان مقایسه شد. به‌طور متوسط این افراد در 2.5 مسابقه شرکت داشتند و اولین مسابقه آنها درسن 25 سالگی انجام شده بود.»

براساس اطلاعات مرگ و میر در فرانسه، میزان مرگ در بین این دوچرخه‌سواران و هم‌سالان غیر دوچرخه‌سواران در فرانسه مقایسه شد. اگر استاندارد میزان مرگ (SMR) در میان دوچرخه‌سواران کمتر از یک باشد به این معناست که میزان مرگ دوچرخه‌سواران کمتر از مردم عادی است. SMR بالاتر از یک به این معناست که میزان مرگ‌ومیر زیاد است.

مطالعات نشان داد که در 786 دوچرخه‌سوار SMR، 0.59 است، این میزان 41درصد از افراد دیگر کمتر است.

دو دلیل اصلی مرگ دوچرخه‌سواران نئوپلاسم (تکثیر غیرعادلی سلولی) 33.2% و بیماری‌های قلبی _ عروقی 29% است، هر دوی این مشکلات در دوچرخه‌سواران کمتر از مردم دیگر اتفاق می‌افتد.

در میان سرطان‌ها، سه نوع سرطان دستگاه گوارش، سرطان ریه و سرطان پروستات اصلی‌ترین آنها بودند. در میان دلایل دیگر مرگ می‌توان به عفونت (%2.2)، مشکلات تغذیه (%2.2)، مشکلات سیستم عصبی (%2.2) و مشکلات مجاری اداری (%1.1) اشاره کرد. به‌طور کلی می‌توان گفت در میان دوچرخه‌سواران مرگ‌ومیر کمتر است و آنها بیشتر عمر می‌کنند.

 

 

 

Back to top
ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو