Logo

کفش تن تاک و ورزش!

کفش تن تاککفش مناسب و طبی تنها به کفشی باید اتلاق شود که بر اساس اسکن کف پا و ارزیابی بیومکانیک بدن شخص تعیین شود. بنابراین اینکه یک تولید کننده یا فروشنده کفش از برند طبی در تبلیغات یک نوع کفش استفاده کند کاملا غیر واقعی است...
 
 
 
 
 

 به گزارش تازه نیوز از آقای احسان ارجمند حقیقی ارتزیست و کارشناس ارزیابی بیومکانیک و کفش های طبی: کفش مناسب و طبی تنها به کفشی باید اتلاق شود که بر اساس اسکن کف پا و ارزیابی بیومکانیک بدن شخص تعیین شود. بنابراین اینکه یک تولید کنندهیا فروشنده کفش از برند طبی در تبلیغات یک نوع کفش استفاده کند کاملا غیر واقعی است.

مدتی است صدا و سیما نوع خاصی از کفش را تبلیغ می کند که مدعی است کفش مخصوص پیاده روی است، برای همه افراد مناسب است، سبب افزایش سوخت وساز بدن می شود، سبب به حرکت درآمدن عضلاتی می شود که تنها با این نوع کفش به حرکت در میآیند و.... که تمام این تبلغات متاسفانه کذب است.

در الگوی طبیعی راه رفتن انسان ابتدای پاشنه اولین جایی است که باید با زمین تماس برقرار کند سپس این تماس کل کف پا تا پنجه را در بر می گیرد.پس از تماس کامل کل کف پا اینبار پاشنه اول از زمین جدا می شود پنجه و انگشتان پا آخرین قسمت هایی هستند که از زمین جدا می شوند.

به هنگام استفاده از این نوع کفش خاص به دلیل نوع طراحی و قوسی که در قسمت پاشنه کفش وجود دارد پاشنه خیلی دیرتر از زمان لازم به زمین میرسدو پنجه نیز زودتر از زمان استاندارد از زمین جدا می شود. به این ترتیب فشار زیادی به بخش میانی کف پا حد فاصل پاشنه تا پنجه وارد می شود.

از سوی دیگر به دلیل قوس قسمت پاشنه این نوع کفش هیچ تعادلی ندارد و کسانی که از ان استفاده می کنند عمدتا به سمت عقب متمایل می شوند که برای جبران این عدم تعادل ستون فقرات در قسمت قفسه سینه (کیفوز) به سمت جلو متمایل میشود  که سبب افزایش زاویه قوز پشت می گردد و فشار زیادی را به ستون مهره ها تحمیل می کند.

در حالت نرمال و طبیعی پاشنه و پنجه باید بیشترین فشار بدن را تحمل کنند و در قسمت پنجه نیز زیر انگشت شست پا باید بیشترین فشار وجود داشته باشد و فشار ملایمی هم در حاشیه خارجی پا باشد اما طراحی کفی این نوع کفش ها سبب می شود که بیشترین فشار به بخش میانی پا و مقداری هم در پنجه وارد شود که می تواند سبب دفورمه شدن انگشتان پا و فشار بیش از حد در قسمت پنجه، افزایش قوز پشتی و خستگی شود.

در بخشی از تبلیغات این نوع از کفش گفته می شود که طراحی آنسبب فعال شدن عضلانی می شود که با استفاده از کفشهای دیگر به تحرک در نمی آیند.اما اساسا نامی از این عضلات برده نمی شود.

متاسفانه صدا و سیما توجهی به مضراتی که این نوع از کفشها دارند، ندارد و البته قابل پیش بینی است که بعد از مدتی که خیلی ازمردم با اثرات سوء این نوع کفش مواجه شدند و سود سرشاری نصیب صاحبان این شرکت شد مانند موارد دیگر از جمله کرم حلزون جلوی آن را بگیرند و البته بازهم کسی پاسخگوی مشکلاتی که برای مردم ایجاد شده نباشد.

البته ممکن است همانطور که در ابتدا گفتم به طور تصادفی این کفش ها با بیومکانیک بدن برخی از افراد سازگار باشد و آنها از ایننوع کفش راضی باشند اما قطعا این موارد بسیار اندک خواهند بود.

 حال سئوال این است که مسئولین چطور اجازه تبلیغ به این محصول زیانبار را می دهند ر یا چه کسی مسئول جلوگیری از پخش این محصول می باشد؟

 

منبع:

tazehnews.com

 

اطلاعات بیشتر در مورد کفش تن تاک:

http://snn.ir/NSite/FullStory/News/?id=252100&Serv=4&SGr=41

 

اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه دراز و نشست تن تاک:

آیا تن تاک موثر است!

تمامی حقوق این سایت محفوظ است و کپی برداری از مطالب آن با ذکر منبع بدون مانع می باشد. © physicaledu.ir ©